Share

در پی اظهارنظر آنگ سان سوچی، رهبر میانمار و برنده جایزه نوبل صلح درباره نقض حقوق اقلیت مسلمان روهینگیا در این کشور، سازمان عفو بین‌الملل سخنان او را مأیوس‌کننده خواند.

جیمز گومز، مسئول کنونی عفو بین‌الملل در منطقه میانمار گفته است که دولت میانمار در مواجه با «رویدادهای وحشتناکی» که در ایالت راخین این کشور می‌گذرد «مثل کبک سر خود را زیر برف کرده است.»

او گفت شواهد روشنی از «پاک‌سازی قومی» اقلیت مسلمان میانمار در دست است.

به‌گفته این مسئول سازمان عفو بین‌الملل، آنگ سان سوچی هنوز درباره نقش نیروهای امنیتی در این مورد سکوت می‌کند در حالی‌که شواهد موجود حاکی از آن است که نیروهای امنیتی میانمار در «پاک‌سازی قومی از طریق قتل و جابه‌جایی اجباری شرکت دارند».

دولت میانمار «پاک‌سازی قومی» مسلمانان روهینگیا را قبول ندارد.

آنگ سان‌سوچی، سه‌شنبه ۱۹ سپتامبر / ۲۸ شهریور برای نخستین بار از زمان وقوع خشونت‌ها در استان راخین در سخنانی که از تلویزیون پخش شد، نقض حقوق اقلیت مسلمان میانمار را محکوم کرد و وعده داد که آوارگان مسلمان می‌توانند بر سر زمین‌هایشان برگردند اما نه همه آنان.

او گفت به نیروهای نظامی دستور داده شده که در چارچوب قانون عمل کنند. همچنین کسانی که حقوق بشر را نقض کرده‌اند یا اعمال فراقانونی انجام داده‌اند، محاکمه می‌شوند و به مجازات می‌رسند.

آنگ سان سوچی از ناظران بین‌المللی دعوت کرد که به میانمار بیایند و اوضاع را زیر نظر بگیرند.

سازمان ملل می‌گوید از آغاز خشونت‌ها در ۲۵ اوت بیش از ۴۰۰ هزار نفر از مسلمانان روهینگیا آواره شده‌اند. شورای امنیت سازمان ملل هفته گذشته با صدور بیانیه‌ای خشونت‌ها علیه مسلمانان میانمار را محکوم کرد.

بیشتر بخوانید:

سان سوچی نقض حقوق اقلیت مسلمان میانمار را محکوم کرد

Share