Share

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا در مرکز پنتاگون اعلام کرد که ارتش این کشور بیش از سه هزار سرباز به افغانستان می‌فرستد. او هنوز دستور نهایی برای بازسازی نیروهای آمریکایی در افغانستان را امضا نکرده، زیرا جزئیات هنوز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

آموزش نیروهای امنیتی افغانستان توسط سربازان آمریکایی

آموزش نیروهای امنیتی افغانستان توسط سربازان آمریکایی

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، جیمز ماتیس گفته است بیشتر سربازانی که دستور شامل حال آن‌ها می‌شود یا «در راه هستند و یا در حال اجرای دستور».

وزیر دفاع آمریکا نخواست جزئیات بیشتری را فاش سازد زیرا به‌گفته او «به دشمن کمک خواهد کرد».

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در ماه اوت سال جاری اعلام کرده بود که به شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان خواهد افزود. این در حالی است که در کارزار انتحاباتی ریاست جمهوری وعده خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را داده بود.

در حال حاضر شمار سربازان آمریکایی در افغانستان حدود ۱۱ هزار نفر است. استقرار نظامی ۱۶ ساله آمریکا در افغانستان طولانی‌ترین حضور نظامی آمریکا در تاریخ این کشور در کشوری دیگر محسوب می‌شود.

ترامپ در تاریخ ۲۱ اوت /۳۰ مرداد استراتژی نوین آمریکا در افغانستان را معرفی کرد و گفت نیروهای آمریکایی از افغانستان خارج نخواهند شد.

برنامه افغانستان ترامپ تقویت نیروهای مورد نیاز برای مبارزه برای عقب‌نشینی طالبان هم در پاکستان و هم در افغانستان را مد نظر دارد. اولویت این برنامه تقویت دولت افغانستان نیست بلکه تمرکز بر مبارزه علیه تروریسم و ایجاد امنیت در منطقه است.

گروه طالبان در واکنش به این برنامه ترامپ از «جنگ مقدس تا آخرین نفس» سخن گفت و اعلام کرد که اگر آمریکایی‌ها از کشور خارج نشوند «افغانستان به گورستان آن‌ها تبدیل خواهد شد».

در ماه‌های اخیر با تقویت طالبان در افغانستان وضعیت امنیتی این کشور بدتر شده است. به‌گفته منابع نظامی شورشیان در حال حاضر ۱۱ درصد خاک افغانستان را در اختیار دارند. ۳۰ درصد سرزمین افغانستان نیز مناطق درگیری با این گروه‌ها هستند.

نیروهای آمریکایی در چارچوب مأموریت ناتو در افغانستان مستقر هستند. آن‌ها همچنین حملات هوایی مستقلی را انجام می‌دهند و نیروهای ویژه خود را در این کشور دارند.

بودجه نظامی ۷۰۰ میلیارد دلاری

سنای آمریکا روز دوشنبه ۱۸ سپتامبر / ۲۷ شهریور بودجه نظامی این کشور را معادل ۷۰۰ میلیارد دلار (حدود ۵۸۶ میلیارد یورو) به‌تصویب رساند.

۸۹ نماینده مجلس سنا به این بودجه رأی مثبت و هشت نماینده رأی منفی دادند.

از این مبلغ حدود ۶۴۰ میلیارد دلار برای بودجه اساسی پنتاگون و ۶۰ میلیارد دلار برای عملیات جنگی مانند افغانستان اختصاص در نظر گرفته شده است.

مجلس نمایندگان آمریکا در ماه ژوئیه نسخه خود را در مورد بودجه نظامی به تصویب رسانده بود. کنون این دو مجلس باید در مورد آن توافق کنند و سپس دونالد ترامپ آن را به‌تصویب نهایی برساند.

بیشتر بخوانید:

ترامپ با هشدار به پاکستان گفت که جنگ افغانستان را ادامه خواهد داد

Share