Share

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا، سه‌شنبه ۲۸ شهریور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای نخستین بار در دوران ریاست جمهوری‌اش سخنرانی کرد. ترامپ از جمهوری اسلامی ایران به عنوان «یک رژیم قاتل» نام برد که در اثر فعالیت‌هایش خاورمیانه بی‌ثبات شده است. او گفت حرف آخر درباره برجام هنوز گفته نشده.

ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل: آمریکا در برجام نمی‌ماند

 برجام

رئیس جمهور آمریکا درباره توافق هسته‌ای گفت:

توافق هسته‌ای با ایران، بدترین توافق یک‌طرفه‌ای‌ست که آمریکا تاکنون امضا کرده است. این توافق باعث شرمندگی آمریکاست. برجام یک «توافق بد» است و آمریکا هرگز در قراردادی یک طرفه که سودی برایش نداشته باشد باقی نمی‌ماند.

رئیس جمهور آمریکا درباره فعالیت‌های ایران در خاورمیانه گفت:

حکومت ایران کشوری را که از نظر فرهنگی غنی است به کشوری یاغی با اقتصادی ضعیف تبدیل کرده است. صادرات آن فقط خشونت و خونریزی‌ست.

حکومت ایران سرمایه این کشور را خرج گروه‌هایی مانند حزب الله و حماس می‌کند.  این ثروت مردم ایران است که در سوریه و یمن هزینه می‌شود.

حکومت ایران رژیمی «بی پروا»ست که سرمایه‌های ملی‌اش را هزینه جنایتکارانی چون بشار اسد می‌کند. حکومت ایران می بایست به تروریسم پایان دهد.

رئیس جمهور آمریکا درباره ضرورت تغییر جمهوری اسلامی گفت:

رهبران ایران یک دیکتاتوری با سرپوش دموکراسی را به نمایش گذاشته‌اند. ما نمی‌توانیم اجازه دهیم یک رژیم جنایتکار مثل ایران ادامه پیدا کند. از دولت و رژیم ایران بخواهیم که دنبال مرگ و خشونت نرود. دولت ایران باید دست از حمایت از تروریسم بردارد و به حقوق مردم احترام بگذارد. ایرانیان در پی تغییرند.

نخست آمریکا

سخنان رئیس جمهور آمریکا در هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد فقط به ایران محدود نبود. ترامپ در فرازهایی از سخنانش به منافع آمریکا، تروریسم و سازمان ملل متحد نیز اشاره کرد.

رئیس جمهور آمریکا درباره تقدم منافع آمریکا گفت:

«به عنوان رییس جمهور آمریکا، برای من همیشه آمریکا در اولویت است.دولت‌های مسئول جهان موظف‌اند به حقوق شهروندانشان احترام بگذارند. دیگر کسی نمی‌تواند از ما سؤاستفاده کند، تا وقتی من رئیس جمهور آمریکا هستم از منافع آمریکا دفاع خواهم کرد.»

رئیس جمهور آمریکا خاطرنشان کرد که دولت او در پی ایجاد تنش نیست:

«ما خواهان هماهنگی و دوستی با جهانیان هستیم. دنبال تنش و درگیری نیستیم، به دنبال نتیجه هستیم نه در پی ایدئولوژی. اگر ما بخواهیم زندگی شهروندانمان را ارتقا بدهیم باید از ملت خود و منافع و آینده ملتمان حفاظت کنیم. ما باید به‌دنبال احترام به قانون و مرزها و فرهنگ‌های مختلف باشیم. آفت دنیای امروز گروهی از رژیم‌های یاغی‌اند که نه برای شهروندانشان احترامی قائل‌اند و نه به استقلال کشورشان احترام می‌گذارند.»

کره شمالی

رئیس جمهور آمریکا به صراحت اعلام کرد که اگر کره شمالی دست از سیاست هسته‌ای خود برندارد، جامعه جهانی چاره‌ای ندارد جز نابود کردن این کشور:

«هیچ کس به ملت خودش جز رژیم منحوس کره شمالی بی‌احترامی نکرده است. دیدیم چگونه این رژیم با شهروندانش برخورد می‌کند. سیاست‌های این کشور با آزمایش موشک بالستیک جهانیان را با چالش تازه‌ای درگیر کرده است.»

رئیس جمهور آمریکا خطاب به رهبر کره شمالی گفت:

مرد موشکی کره شمالی قصد دارد عملیات انتحاری انجام دهد. وقتش رسیده کره شمالی بفهمد دستیابی به سلاح هسته‌ای تنها آینده پیش‌روی این کشور نیست.

بیشتر بخوانید:

روحانی: خروج از توافق هسته‌ای هزینه بسیار سنگینی برای آمریکا دارد

Share