Share

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در فراز کوتاهی از سخنانش در هفتاد و دومین نشست عمومی سازمان ملل از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی دفاع کرد. او که ساعتی بعد از نطق ترامپ پشت تریبون سازمان ملل رفته بود، اعلام کرد آن‌ها که برجام را نمی‌پذیرند، رفتاری «غیر مسئولانه» در پیش گرفته‌اند.

رئیس جمهور فرانسه در فراز کوتاهی از سخنانش در هفتاد و دومین نشست عمومی سازمان ملل از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی دفاع کرد.

رئیس جمهور آمریکا در نخستین سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل از جمهوری اسلامی به عنوان یک حکومت یاغی که سرمایه‌های ملی ایران را در سوریه و یمن هزینه می‌کند یاد کرد. وزیر خارجه ایران، ایالات متحده آمریکا را به حمایت از رژیم‌های دیکتاتوری و تقویت گروه‌های تروریستی در خاورمیانه متهم کرده و گفته است که این سیاست، به گمان او آمریکا را منزوی خواهد کرد.

مکرون در نطق خود در مجمع عمومی سازمان ملل درباره توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی گفت:

«اشتباه بزرگی‌ست اگر به این توافق احترام نگذاریم و اقدام غیر مسئولانه‌ای هم هست. زیرا این توافق برای صلح در این مقطع زمانی ضروری‌ست. نمی‌توان خطر انفجار در منطقه خاورمیانه را ندیده گرفت.»

 ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه روز گذشته در حاشیه برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک پیشنهاد داده بود که توافق هسته‌ای بعد از هشت سال در مذاکراتی مجدد با ایران ارتقا پیدا کند. تأکید رئیس جمهور فرانسه بر زمانی که توافق هسته‌ای اعتبار دارد، ناظر به این معناست. فرانسه پیشنهاد داده که بعد از سال ۲۰۲۵ در مذاکره با ایران مکمل‌هایی به برجام اضافه شود.

علی اکبر ولایتی، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام سه‌شنبه ۲۸ شهریور اعلام کرد که ایران به هیچ‌وجه مذاکره مجدد بر سر برجام را نمی‌پذیرد.

بیشتر بخوانید:

ولایتی: مذاکره مجدد درباره برجام را نمی‌پذیریم

تلاش فرانسه برای پایبند کردن آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران

Share