Share

اعضای مجلس خبرگان پنجشنبه ۳۰ شهریور  به دیدار رهبر جمهوری اسلامی رفتند. علی خامنه‌ای در این دیدار سخنان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل را نشانه‌ای از «درماندگی و سبک‌مغزی» او دانسته است.

دیدار علی خامنه‌ای با رئیس و اعضای مجلس خبرگان رهبری، پنجشنبه ۳۰ شهریور

خبرگزاری‌های داخلی گزارش داده‌اند که رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با رئیس و اعضای مجلس خبرگان در واکنش به نطق رئیس جمهور آمریکا در هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفته است:

«این سخنان ناشی از قدرت نبود، بلکه ناشی از عصبانیت، درماندگی و سبک مغزی است. زیرا آمریکایی‌ها از اینکه نقشه‌های چندین ساله آنها در منطقه غرب آسیا، با حضور مؤثر جمهوری اسلامی ایران، نقش بر آب شده، به شدت ناراحت و عصبانی هستند.»

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا، سه‌شنبه ۲۸ شهریور در نخستین سخنرانی‌اش در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد از جمهوری اسلامی ایران به عنوان «یک رژیم قاتل» نام برد که در اثر فعالیت‌هایش خاورمیانه بی‌ثبات شده است. او گفت توافق هسته‌ای با ایران، بدترین توافق یک‌طرفه‌ای‌ست که آمریکا تاکنون امضا کرده است. به گفته ترامپ برجام یک «توافق بد» است و آمریکا هرگز در قراردادی یک طرفه که سودی برایش نداشته باشد باقی نمی‌ماند.

علی خامنه‌ای در دیدارش با اعضای مجلس خبرگان در انتقاد از مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی گفته است:

«اشکالی که نسبت به مذاکرات هسته‌ای داشته و داریم و مکرر نیز در جلسات با مسئولان مطرح کردیم این است که مذاکره اشکالی نداشت اما باید در این مذاکره مراقبت و دقت لازم انجام می‌گرفت تا اینگونه نباشد که هر غلطی که طرف مقابل انجام بدهد، نقض برجام محسوب نشود اما هر اقدام ایران، نقض برجام محسوب شود.»

مقامات آمریکایی می‌گویند به نظر آن‌ها توسعه برنامه موشک‌های بالستیک ایران، حمایت ایران از تروریسم و پیکارجویی، همدستی با دولت بشار اسد، دشمنی با اسرائیل و حملات سایبری به آمریکا، اسرائیل و متحدان آمریکا در منطقه خلیج فارس از عوامل تضعیف برجام توسط ایران و نشانه‌ای از عدم پایبندی ایران به روح برجام است.

علی خامنه‌ای در دیدار با اعضای مجلس خبرگان بر «کمک و حمایت از نیروهای حزب‌اللهی» تأکید کرده و گفته است: «باید با دنیا کار کنیم و الزامات آن را هم می‌پذیریم اما نباید به بیگانه چشم دوخت.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در سخنانی که روز گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل بیان کرد، اطمینان داد که زمینه سرمایه‌گذاری در ایران فراهم است.

بیشتر بخوانید:

روحانی در سازمان ملل: نقض برجام وضعیت منطقه را پیچیده‌تر می‌کند

Share