Share

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش تازه خود از ابعاد «نظامی» برنامه اتمی ایران ابراز نگرانی کرده است.

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که این گزارش را روز جمعه دوم سپتامبر (۱۱ شهریور ۱۳۹۰) در اختیار ۳۵ عضو شورای حکام قرار داده، گفته آژانس به‌طور «فزاینده»، نگران فعالیت‌های احتمالی نظامی و پنهانی اتمی در ایران است که توسط نهادهای زیرمجموعه ارگان‌های نظامی ایران در گذشته و حال در جریان است.

آمانو یکی از این فعالیت‌ها را «تولید کلاهک اتمی» برای نصب روی موشک اعلام کرده است.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یکی دیگر از گزارش‌‌های خود که ۲۴ می ۲۰۱۱ (سوم خرداد ۱۳۹۰) منتشر شد، اعلام کرده بود ایران به‌طور «مخفیانه» در حال ساخت «کلاهک اتمی» است.

آمانو در این گزارش نوشته ایران قصد دارد با انتقال تجهیزات غنی‌سازی اورانیوم به یک مرکز زیرزمینی، اورانیوم را در درجه بالاتری غنی کند

آمانو همچنین اسفند ۱۳۸۹ نیز در گزارشی از احتمال وجود فعالیت‌های نظامی در برنامه اتمی ایران خبر داده بود.

یوکیا آمانو در این گزارش گفته بود: «نشانه‌هایی وجود دارد که ایران برخی از فعالیت‌های نظامی مربوط به برنامه هسته‌ای را بعد از سال ۲۰۰۴ ادامه داده است.»

 

با این حال علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس، گزارش تازه آمانو را «مثبت» و «گامی رو به جلو» توصیف کرده است.

وی اشاره گزارش به «ملاقات‌های مدیرکل آژانس با فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و همچنین علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران و سفر معاون مدیرکل آژانس به ایران و بازدید وی از تأسیسات هسته‌ای» را از جمله موارد «مثبت» این گزارش دانسته است.

آمانو در این گزارش همچنین نوشته ایران قصد دارد با انتقال تجهیزات غنی‌سازی اورانیوم به یک مرکز زیرزمینی، اورانیوم را در درجه بالاتری غنی کند.

ایران به تازگی اعلام کرده که تجهیزات غنی‌سازی را از سایت اتمی نظنز به مرکز اتمی فردو منتقل کرده است.
دلیل این انتقال پایین بودن ایمنی نظنز اعلام شده است.

آمانو چند روز پیش در واکنش به این اقدام ایران گفت انتقال سانتریفیوژهای نطنز به تأسیسات هسته‌ای فردو در قم «سرپیچی» بیشتر ایران از قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است.

فریدون عباسی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران روز یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۰ از انتقال سانتریفیوژهای سایت نطنز به سایت فردو خبر داده و گفته بود پس از این انتقال، ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم به سه برابر افزایش خواهد یافت.

در همین حال هفته گذشته ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز این تصمیم ایران را «نگران‌کننده» خوانده و افزوده: «ایران بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل، باید غنی‌سازی اورانیوم را به حالت تعلیق درآورد.»

وی ادامه غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران را دلیلی برای بدگمانی آمریکا و جامعه جهانی نسبت به برنامه هسته‌ای این کشور اعلام کرده است.

با این حال علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران چندی پیش گفته بود انتقال غنی‌سازی ۲۰ درصد از سایت نطنز به فردو به اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسیده است.

کشورهای غربی معتقدند برنامه هسته‌ای ایران پوششی برای دستیابی به سلاح هسته‌ای است ولی ایران این موضوع را رد کرده و می‌گوید برنامه هسته‌ای خود را برای مقاصد صلح‌آمیز استفاده می‌کند.
 

Share