Share

روابط عمومی نیروی زمینی سپاه پاسداران از آغاز درگیری جدید با حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) در مناطق مرزی سردشت خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سپاه علت آغاز این عملیات را عدم رعایت مهلت یک ماه به پژاک به خاطر ماه رمضان، عنوان کرده است.

طبق این گزارش، سپاه مدعی شد که ضربات سنگینی به نیروهای پژاک وارد شده و تاکید کرده است، «عملیات تا پاکسازی کامل مناطق مرزی» ادامه خواهد داشت.

در‌‌‌ همان حال تارنماهای نزدیک به پژاک از کشته و زخمی شدن بیش از ۲۰ تن از نیروهای سپاه در این درگیری خبر داده‌اند.

طبق این گزارش، سپاه مدعی شد که ضربات سنگینی به نیروهای پژاک وارد شده و تاکید کرده است، «عملیات تا پاکسازی کامل مناطق مرزی» ادامه خواهد داشت

از سوی دیگر تارنمای کردستان و کرد ارگان رسمی حزب دمکرات کردستان نوشته است، سه تن از افراد سپاه به نام‌های عمر بلاوی، مصطفی حسن سرسپی و عبدالله گورانگان در این درگیر کشته شدند.

درگیری بین نیروهای سپاه و پژاک در حالی است که امروز ۱۲شهرویورماه رسانه‌های کردستان عراق از کشته شدن یک فرد غیر نظامی دیگر به نام فرمان محمد داود در منطقه چومان استان اربیل خبر داده‌اند.
این چهارمین فرد غیر نظامی است که بر اثر حملات توپخانه‌ای جمهوری اسلامی در ماه‌های گذشته جان خود را از دست می‌دهد.

روز گذشته ۱۱ شهریور ماه، سازمان دیدبان حقوق بشر با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن انتقاد از عملکرد کشورهای ایران و ترکیه اعلام کرد، به «احتمال زیاد» ایران عمدا غیر نظامیان را در کردستان عراق مورد حمله قرار داده است.

 

جو استورک، رئیس بخش خاور میانه دیده‌بان حقوق بشرگفته بود: «شواهد نشان می‌‏دهد که ترکیه و ایران هرآنچه را که برای کاهش خسارت بر غیرنظامیان لازم است انجام نمی‌‏دهند.»

 

طی هفته‌های گذشته حملات هوایی ارتش ترکیه نیز به مناطق مرزی کردستان عراق ادامه داشته که

منجر به کشته شدن هفت غیر نظامی شده است.

 

حمله هوایی ترکیه پس از کشته شدن هفت سرباز این کشور توسط نیروهای حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) در استان هکاری شروع شد.

پیش‌تر ارتش ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرده بود در حملات هوایی ارتش به مواضع پ.ک.ک در مناطق مرزی کردستان عراق در روزهای ۱۷ تا ۲۲ آگوست ۱۶۰ عضو این حزب کشته و بیش از صد نفر دیگر زخمی شده‌اند.

ایران و ترکیه علت حملات خود را به مناطق کردستان عراق حضور نیروهای پژاک و حزب کارگران کردستان ترکیه (پ. ک. ک) عنوان کرده و اما مقامات کردستان عراق این موضوع را رد می‌کنند.
درگیری بین نیروهای سپاه و پژاک از مردادماه سال جاری آغاز شد.به گفته دو طرف تا کنون ده‌ها نفر در این درگیری‌ها کشته شدند.

پیش از شروع نخستین درگیری‌ها «یک مقام نظامی» ایران حکومت اقلیم کردستان را به واگذاری زمین به پژاک متهم کرده بود که مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق این موضوع را رد کرد.

حیدر مصلحی وزیر اطلاعات در حاشیه جلسه هیأت دولت، روز چهارشبنه ۱۹ مردادماه گفته بود، «اقدامات خوبی» در مبارزه با پژاک انجام گرفته و «این گروه در حال نابودی» است.

هوشیار زیباری وزیر خارجه عراق روز چهارشنبه پنجم مرداد ماه در یک نشست خبری گفته بود ادامه گلوله‌باران مناطق مرزی به روابط ایران و عراق آسیب می‌رساند.

 

آن‌زمان خبرگزاری‌های ایران با رد حمله توپخانه‌ای ایران به خاک عراق، اظهارات زیباری را «عجیب» خواندند.
وزیر خارجه عراق گلوله‌باران مناطق مرزی کردنشین را «بی‌هدف» توصیف کرده بود.

 

یک روز پس از آن سردار اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ایران، از ناامنی در مناطق مرزی ایران و عراق انتقاد کرد.

 

احمدی مقدم گفته بود: «به دلیل عدم کنترل از سوی کشور عراق به‌خصوص اقلیم کردستان در مرزهای این کشور شاهد ظهور و بروز مسایل و مشکلات زیاد در این منطقه هستیم.»

 

فرمانده نیروی انتظامی ایران «فقدان راه دسترسی، کمبود امکانات و عدم اعمال حاکمیت از سوی عراق و اقلیم کردستان» را از دلایل استقرار گروه‌های مسلح مخالف جمهوری اسلامی در مرزهای بین ایران و عراق دانسته بود.

Share