Share

روسیه نیروهای دمکراتیک سوریه را که مورد حمایت واشنگتن هستند متهم کرد که در نزدیکی دیرالزور به روی نیروهای ارتش سوریه که از سوی مسکو پشتیبانی می‌شوند آتش گشوده‌اند. روسیه به آمریکا هشدار داده است که تکرار حوادثی از این دست بدون پاسخ نخواهد ماند.

دو تن از افراد نیروهای دمکراتیک سوریه

دو تن از افراد نیروهای دمکراتیک سوریه

به‌گزارش راشا تودی، ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز پنج‌شنبه ۲۱ سپتامبر / ۳۰ شهریور گفت: «در روزهای اخیر نیروهای سوریه قربانی دو حمله توپخانه‌ای‌ و خمپاره‌ای از طرف شرق رود فرات شده‌اند، جایی که نیروهای دمکراتیک سوریه(FDS)  و نیروهای ویژه آمریکایی مستقر هستند.»

نیروهای دمکراتیک سوریه متشکل از کردها و عرب‌ها هستند که آمریکا از آن‌ها پشتیبانی می‌کند. این نیروها در حال نبرد در رقه هستند تا این شهر را از دست گروه «دولت اسلامی» (داعش) خارج کنند.

به‌گفته این ژنرال روسی، ارتش سوریه هم‌اکنون در حال نبرد با داعش در منطقه دیرالزور است. نظامیان نیروی ویژه روسیه نیز در مناطقی که مورد هدف قرار گرفتند در کنار نیروهای رژیم بشار اسد هستند.

ژنرال کوناشنکوف گفت: «ما به هر گونه شلیک از سوی منطقه تحت کنترل نیروهای دمکراتیک سوریه بلافاصله پایان خواهیم داد.»

او افزود که مسکو پیام «قاطع» خود را از طریق یک کانال ارتباطی در قطر به نماینده عالی ارتش آمریکا اعلام کرده است.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه تأکید کرد که «با تمام تجهیزات نظامی موجود مناطقی که از آن‌ها شلیک می‌شود بلافاصله مورد هدف قرار خواهند گرفت.»

روسیه پیش از این در ۱۹ سپتامبر نیز گروه‌های شورشی مورد حمایت آمریکا را متهم کرده بود که نیروهای رژیم بشار اسد را مورد هدف قرار می‌دهند و مانع از پیشرفت آن‌ها در نبرد با داعش می‌شوند.

به‌گفته ارتش روسیه شورشیان همچنین موانعی را که در بالادست فرات قرار داشتند، بر مسیر عبور ارتش دمشق از رودخانه قرار دادند و بدین ترتیب در حمله به تروریست‌ها در دیرالزور، مانع ایجاد کردند.

ارتش سوریه در حال عبور از فرات، به صحنه عملیات شورشیان تحت حمایت واشنگتن نزدیک شد.

در روز ۱۶ سپتامبر نیز واشنگتن و نیروهای دمکراتیک سوریه نیروی هوایی روسیه را متهم کردند که به شمال شرق دیرالزور حمله کرده‌اند. مسکو این اتهام را رد کرد و گفت پیش از حمله نیروهای آمریکایی را از آن مطلع کرده بود و در این منطقه نیروهای دمکراتیک سوریه حضور نداشتند.

ارتش روسیه می‌گوید نیروهای رژیم بشار اسد به پیشروی خود در دیرالزور ادامه می‌دهند. آن‌ها در شب گذشته ۱۶ کیلومترمربع را از دست داعش خارج کرده‌‌‌اند.

ایگور کوناشنکوف می‌گوید: «بیش از ۸۵ درصد منطقه دیرالزور تحت کنترل ارتش سوریه است و هفته آینده کل شهر آزاد خواهد شد.»

روز گذشته (چهارشنبه) دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز اعلام کرد که نیروهای دمکراتیک سوریه کنترل ۹۰ درصد شهر رقه را از دست داعش خارج کرده‌اند و نبرد برای بازپس‌گیری کامل رقه به پایان خود نزدیک شده است.

بیشتر بخوانید:

«نیروهای دموکراتیک سوریه ۹۰ درصد رقه را در دست دارند»

Share