Share

حسن روحانی در سخنانی ایران را مدافع حقوق مردم منطقه خواند و گفت جمهوری اسلامی همچنان به تقویت توان موشکی و قدرت نظامی و دفاعی خود خواهد افزود. او آمریکا و اسرائیل را تنها صداهایی دانست که با صدای همه‌ جهان تفاوت دارند. جمهوری اسلامی از موشک بالستیکی جدید خود به نام «خرمشهر» رونمایی کرد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در مراسم رژه نیروهای مسلح ـ جمعه ۳۱ شهریور.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در مراسم رژه نیروهای مسلح ـ جمعه ۳۱ شهریور.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، صبح جمعه ۳۱ شهریور در مراسم رژه نیروهای مسلح سخنرانی کرد. او در سخنان خود اسرائیل را حکومت «خونخوار» و «غده سرطانی» در منطقه خاورمیانه خواند و با اشاره به مسائلی که در هفتادودومین مجمع عمومی سازمان ملل گذشت گفت «فقط دو صدا بود که در برابر صدای جهانیان قرار داشت»: آمریکا و اسرائیل.

آمریکا در ماه‌های اخیر بارها نارضایتی خود را از پیشبرد توافق هسته‌ای با ایران ابراز داشته و به‌رغم آن‌که دو بار پایبندی ایران به این توافق را پذیرفته اما همواره از نظارت بیشتر بر برنامه هسته‌ای ایران سخن گفته است.

در این زمینه اسرائیل نیز همین سیاست را پیش برده و لغو و یا اصلاح توافق هسته‌ای را مطرح کرده است.

روحانی گفت: «همه جهان از توافق هسته‌ای حمایت کردند و مسیر صلح را مورد امضا قرار دادند و حل یک مشکل منطقه‌ای و بین‌المللی از طریق گفت‌وگو را ستودند. فقط دو نفر بودند که از ایجاد امنیت در منطقه حساس خاورمیانه نگران بودند؛ این یک آزمایشی بود که واقعیت حاکمان واشنگتن و حاکمان غاصب تل‌آویو را نشان داد.»

دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری آمریکا، سه‌شنبه ۲۸ شهریور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل از جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان «یک رژیم قاتل» نام برد که در اثر فعالیت‌هایش خاورمیانه بی‌ثبات شده است. او گفت توافق هسته‌ای با ایران، بدترین توافق یک‌طرفه‌ای‌ست که آمریکا تاکنون امضا کرده است. به گفته ترامپ برجام یک «توافق بد» است و آمریکا هرگز در قراردادی یک طرفه که سودی برایش نداشته باشد باقی نمی‌ماند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز در همان روز در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کرد و گفت که توافق هسته‌ای با ایران یا باید درست شود و یا از بین برود. او نتیجه برجام را پیوستن ایران به جامعه بین‌المللی ندانست و گفت «ایران کشورهای دیگر را یکی پس از دیگری می‌بلعد.»

مقامات آمریکایی ۱۷ ژوئیه اعلام کرده بودند که به نظر آن‌ها توسعه برنامه موشک‌های بالستیک ایران، حمایت ایران از تروریسم و پیکارجویی، همدستی با دولت بشار اسد، دشمنی با اسرائیل و حملات سایبری به آمریکا، اسرائیل و متحدان آمریکا در منطقه خلیج فارس از عوامل تضعیف برجام توسط ایران است.

حسن روحانی در برابر نیروهای مسلح گفت جمهوری اسلامی، «چه شما بخواهید و چه نخواهید»، به دفاع از یمن، سوریه و فلسطین ادامه خواهد داد و برای «صلح و امنیت در منطقه و جهان» تلاش خواهد کرد.

او افزود: «ما قدرت دفاعی و نظامی خود را آن مقدار که لازم بدانیم، تقویت خواهیم کرد، نه تنها موشک‌های‌مان را تقویت می‌کنیم، بلکه نیروهای زمینی، هوایی و دریایی‌مان نیز مورد حمایت مردم این سرزمین است.»

رئیس جمهوری ایران تأکید کرد که جمهوری اسلامی قصد تجاوز به کشوری را ندارد و تنها برای «دفاع و بازدارندگی در برابر متجاوزان»، خود را آماده می‌کند.

در مراسم رژه نیروهای مسلح ایران سامانه موشکی «خرمشهر» که توسط نیروی هوا فضای سپاه پاسداران تولید شده برای نخستین بار رونمایی شد.

سرتیپ امیرعلی حاجی‌زاده ، فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران در باره این سامانه موشکی بالستیکی گفت: «این موشک با وزن یک تن و برد ۲۰۰۰ کیلومتر تا برد ۱۸۰۰ کیلومتر سر جنگی را با خود حمل می‌کند.»

به‌گفته او این سامانه می‌تواند به جای یک کلاهک چندین کلاهک را برای زدن چند هدف حمل نماید.

روز گذشته، پنج‌شنبه ۳۰ شهریور، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با اعضای مجلس خبرگان سخنان دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل را نشانه‌ای از «درماندگی و سبک‌مغزی» او دانست و گفت: «آمریکایی‌ها از این‌که نقشه‌های چندین ساله آن‌ها در منطقه غرب آسیا، با حضور مؤثر جمهوری اسلامی ایران، نقش بر آب شده، به شدت ناراحت و عصبانی هستند.»

در چند روز اخیر، مقاماتِ دیگر جمهوری اسلامی نیز بارها به سخنان ترامپ و نتانیاهو در سازمان ملل تاختند.

بیشتر بخوانید:

خامنه‌ای: سخنان ترامپ نمایانگر درماندگی اوست

روحانی در سازمان ملل: نقض برجام وضعیت منطقه را پیچیده‌تر می‌کند

Share