Share

شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرد که مرزهای هوایی این کشور با اقلیم کردستان عراق به دلیل برگزاری همه‌پرسی استقلال مسدود شده است.

در حال حاضر هواپیماهایی که از مبداء کردستان عراق پرواز کنند نمی‌توانند وارد حریم هوایی ایران شوند

کیوان خسروی، سخنگوی شورای عالی امنیت ملی یک‌شنبه دوم مهر با اعلام بسته‌شدن مرزهای هوایی با اقلیم کردستان گفت که این تصمیم به درخواست دولت مرکزی عراق گرفته شده است.

بغداد این خواسته را به دلیل برگزاری همه‌پرسی کردستان عراق مطرح کرده است.

بر اساس اعلام شورای عالی امنیت ملی، پروازهای ایران به مقصد اربیل و سلیمانیه متوقف شده، و علاوه بر آنها، هواپیماهایی نیز که از مبداء کردستان عراق از آسمان ایران عبور می‌کردند، دیگر مجوز پرواز نخواهند داشت.

خسروی همچنین تأکید کرد که تهران «صرفاً دولت واحد، یکپارچه و فدرال عراق را به رسمیت می‌شناسد.»

خبر بسته‌شدن مرزهای هوایی ایران به روی کردستان عراق پس از آن منتشر می‌شود که دیروز احمد منتظمی، مسئول دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در آذربایجان‌غربی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری «فارس»، نزدیک به سپاه پاسداران اعلام کرد که تهران به دنبال ایجاد پرواز مستقیم بین ارومیه و اربیل است.مانور محرم در مرز با اقلیم کردستان

سپاه پاسداران ایران نیز همزمان یک روز پیش از همه پرسی استقلال کردستان عراق در مرزهای غربی ایران رزمایش «محرم» را برگزار کرد.

در این رزمایش که یکشنبه دوم مهرماه آغاز شده یگان‌های پهپادی و موشکی و توپخانه و هوانیروز و زرهی سپاه پاسداران شرکت دارند.

ایران و ترکیه از جمله همسایگان اقلیم کردستان عراق به شمار می‌آیند که به صراحت با برگزاری همه‌پرسی استقلال آن مخالفت کرده‌اند.

محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه گفته منطقه‌ای که این مانور در آن در جریان است، «در گذشته از مناطق مورد علاقه ضدانقلاب به شمار می‌آمد». این مانور در مناطق مرزی شهرستان اشنویه استان آذربایجان غربی انجام می‌شود.

دیروز آخرین دور مذاکرات اربیل و بغداد بر سر همه‌پرسی استقلال کردستان عراق شکست خورد.


در همین زمینه

Share