Share

مجتبا یوسفی‌پور – در اکران این هفته می‌پردازیم به «کمک» ساخته تیت تیلور که در طی هفته‌های گذشته توانست در کشاندن تماشاگران به سینما‌ها از رقیب‌هایی چون «کلمبیانا» و «از تاریکی نترس» پیشی گرفته و با عبور از مرز فروش صد میلیون دلار، خود را به صدر جدول فروش هفتگی سینما‌ها رسانده و شگفتی‌ساز شود.

به همین بهانه، این گزارش اختصاص داده شده به معرفی این فیلم، گروه سازنده‌ی آن و بازخورد آن نزد منتقدان و تماشاگران.

در سه هفته‌ی گذشته، «کمک» ساخته تیت تیلور که فیلمی نسبتاً کم‌خرج است، توانست در مقایسه با دیگر تولیدات سینمای هالیوود، تنها با اتکاء به داستان و ساختارش و بر خلاف روال رایج دیگر فیلم‌های روی پرده، بدون وابستگی به جلوه‌های ویژه در صدر فروش هفتگی سینماهای آمریکا قرار بگیرد.

 

«کمک» اولین ساخته‌ی استودیویی تیت تیلور، بازیگر و کارگردان آمریکایی‌ که با بودجه‌ تقریبی ۲۵ میلیون دلار ساخته شده، توانست در اولین هفته‌ نمایش خود در آمریکا به فروشی معادل ۲۶ میلیون دلار دست یابد. این فیلم که از ۱۴ اوت امسال نمایش عمومی خود را در سینماهای آمریکا آغاز کرده، در هفته‌های آینده به سینماهای کشورهای اروپایی نیز راه خواهد یافت.

 

داستان فیلم «کمک» که در آمریکا با اقبال نسبی تماشاگران مواجه شده، درباره‌ یک خانواده‌ خدمتکار آفریقایی- آمریکایی است که برای خانواده‌ای سفیدپوست در می‌ سی سی پی در سال‌های دهه‌ ۶۰ میلادی کار می‌کنند.
 

فیلم تبعیض نژادی در آمریکای دهه‌ ۶۰ میلادی را دستمایه خود قرار داده است. داستان فیلم درباره‌ یک خانواده‌ خدمتکار آفریقایی- آمریکایی است که برای خانواده‌ای سفیدپوست در می‌ سی سی پی در سال‌های دهه‌ ۶۰ میلادی کار می‌کنند. اسکیتر با بازی اما استون، بعد از فارغ‌التحصیل شدن از کالج به شهرش، جکسون برگشته و قصد دارد نویسنده شود. او تصمیم می‌گیرد با تعدادی از خدمتکاران سیاهپوستی که زندگی‌شان را صرف کار در خانه‌های سفیدپوستان کرده‌اند، مصاحبه کرده و بر این اساس کتابی بنویسد. این تصمیم اما با واکنش‌هایی روبرو می‌شود که در نهایت شهری را که داستان در آن اتفاق می‌افتد، زیر و رو می‌کند.

 

تیت تیلور فیلمنامه فیلم «کمک» را بر اساس رمانی که به همین نام از‌ کا‌ترین استاکت انتشار یافته، نوشته است.

 

کتاب بعد از رد شدن توسط حدود ۶۰ ناشر برای چاپ، سرانجام نخستین بار در سال ۲۰۰۹ منتشر شد و توانست حدود ۱۰۰ هفته در صدر فهرست کتاب‌های پرفروش آمریکا قرار بگیرد. تیت تیلور یک سال پیش از انتشار کتاب و پس از آ‌نکه کتاب را خواند، تصمیم گرفت بر اساس آن فیلمی بسازد. او که از کودکی با کا‌ترین استاکت بزرگ شده و با او دوستی نزدیکی دارد، تصمیم گرفت رمان را به فیلمنامه تبدیل کند. به گفته‌ او و همچنین نویسنده کتاب، هم فیلم و هم داستان کتاب بر اساس واقعیت شکل گرفته‌اند، به‌ویژه بر اساس رابطه‌ احساسی میان کا‌ترین استاکت با پرستار سیاهپوست دوران کودکی‌اش.

 

کا‌ترین، نویسنده‌ رمان «کمک» در ارتباط با همکاری‌اش با این پروژه می‌گوید: «شما هیچوقت درگیر پروژه‌ای مانند این نمی‌شوید تنها به خاطر اینکه بخواهید پول و یا موفقیت به دست آورید. اینکار را می‌کنید برای اینکه داستانی برای تعریف کردن دارید. من و تیت هر دو از پنج سالگی در می‌ سی سی پی با هم و در شرایطی مشابه بزرگ شدیم و داشتن این پرستاران سیاهپوست، تأثیر زیادی بر روی ما و شکل‌گیری شخصیت فعلی‌مان گذاشته است و به همین دلیل بود که می‌خواستیم این داستان را تعریف کنیم.»

 

تیت تیلور، کارگردان فیلم در تائید سخنان دوست و همکارش در ارتباط با هدف آن‌ها از ساخت این فیلم می‌گوید: «ما فقط می‌خواستیم حقیقت را بگوئیم و وقایع را درست و کامل تعریف کنیم، خوب و بد را نشان دهیم و امیدواریم موفق شده باشیم؛ و شاید به همین دلیل است که مردم به فیلم عکس‌العمل مثبت نشان می‌دهند.»

 

رمان «کمک» نوشته کا‌ترین استاکت. تیت تیلور، کارگردان و کاترین استاکت، نویسنده رمان با هم از کودکی بزرگ شده‌اند. تیت تیلور می‌گوید: فقط می‌خواستیم حقیقت را بگوئیم و وقایع را درست و کامل تعریف کنیم.

 

تیلور بخش عمده‌ موفقیت فیلم را مرهون کتاب می‌داند. به گفته‌ او بعد از موفقیت کتاب بود که کمپانی دریم وورکز تصمیم گرفت روی این پروژه سرمایه‌گذاری کند. او می‌گوید استیون اسپیلبرگ کارگردانی این فیلم را به او سپرد، تنها به این دلیل که فیلمنامه را پسندیده بود و اعتقاد داشت کسی که توانایی اقتباس چنین فیلمنامه‌ای از کتاب را داشته باشد، توانایی کارگردانی آن را هم خواهد داشت.

 

فیلم از گروه بازیگران قدرتمندی برخوردار است. جدا از سیسی اسپیسک، بازیگر ۶۲ ساله آمریکایی که تاکنون شش بار نامزد دریافت جایزه اسکار بوده و از آن میان یکبار موفق به دریافت آن شده است، می‌توان به اما استون، ویولا دیویس، جسیکا چستین و آکتاویا اسپنسر اشاره کرد.

 

جسیکا چستین بازیگری است که امسال با بازی در فیلم «درخت زندگی»، برنده‌ نخل طلای کن، در کانون توجه قرار گرفت. ویولا دیویس نیز سال ۲۰۰۸ برای بازی در فیلم «شک» توانست نام خود را در فهرست نامزدهای اسکار بهترین بازیگری جای دهد.

 

در این میان، اما استون، جوان‌ترین عضو گروه است که نقش اصلی فیلم را بازی می‌کند. استون ۲۳ ساله با بازی در این فیلم نشان داده که شایستگی نامزد شدن برای بفتای سال گذشته در بخش ستارگان آینده را داشته است. او درباره‌ی چگونگی پیوستنش به این پروژه و قرار گرفتن در کنار این گروه بازیگران می‌گوید: «با تیت تیلور، کارگردان فیلم دیداری داشتم، بعد فیلمنامه را خواندم، بعد کتاب را خواندم و بعد جذب پروژه شدم. شما در هر فیلمی که کار کنید، از دیگران چیزهایی یاد می‌گیرید، اما این فیلم متفاوت بود. وقتی همه زن هستند و همه‌ شخصیت‌ها در فیلمنامه و یا کتاب خیلی خوب پرداخت شده باشند، در چنین شرایطی روند یادگرفتن پایانی ندارد.»

 

فیلم نه تنها توانسته تماشاگران خود را راضی نگه دارد که در برخورد با منتقدان هم نسبتاً موفق بوده است. منتقدان فیلم را در بازسازی می‌ سی سی پی در سال‌های دهه ۶۰ و باورپذیری شخصیت‌هایش موفق دانسته‌اند. فیلم به جای اتکاء به گره‌های داستانی پیچیده و چرخش‌های قصه، بیشتر بر اساس داستان و روابط عاطفی میان شخصیت‌هایش تماشاگران را جذب می‌کند. به نظر منتقدان، بازی خوب بازیگران فیلم را باید یکی از عوامل باورپذیر شدن شخصیت‌ها و نقاط مثبت فیلم دانست. برای همین بسیاری از تماشاگران نه تنها تا مدت‌ها بعد از تماشای فیلم، همچنان درگیر با ماجراهای آن هستند، بلکه ترغیب می‌شوند به رمان نیز رجوع کرده و برای آشنایی بیشتر با شخصیت‌ها، آن را نیز بخوانند.

 

فیلم «کمک» با زمان ۱۴۶ دقیقه، محصول کمپانی دریم وورکز آمریکا است.

 

مشخصات فیلم
کمک
The Help
نویسنده: تیت تیلور (فیلمنامه)
بر اساس رمان «کمک» نوشته‌ی کا‌ترین استاکت
کارگردان: (تیت تیلور)
بازیگران: اما استون، ویولا دیویس، اُکتاویا اسپنسر، جسیکا چستین، سیسی اسپیسک
موسیقی: توماس نیومن
مدیر فیلمبرداری: استفن گلدبلات
تدوین: هیوز وینبورن
زمان ۱۴۶ دقیقه
بودجه‌ی تقریبی: ۲۵ میلیون دلار

در همین زمینه
وب‌سایت کاترین استوکت، نویسنده رمان «کمک»

 

پیش‌پرده فیلم «کمک»

 

Share