Share

رأی‌دهندگان آلمانی در انتخابات سرتاسری امروز، یکشنبه ۲۴ سپتامبر مشارکت بیشتری نسبت به انتخابات ۲۰۱۳ نشان داده‌اند.

مرکل و همسرش در حال رفتن به سوی محل رأی‌گیری

روزنامه آلمانی «اشپیگل» گزارش داد که مراکز رأی‌گیری به خصوص در شهرهای مونیخ، هامبورگ و فرانکفورت از مشارکت بالاتر نسبت به انتخابات ۲۰۱۳ خبر داده‌اند.

انتخابات پیشین آلمان در ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۳ با مشارکت بالای ۷۱ درصد از شهروندان برگزار شد. در آن انتخابات حزب «دموکرات مسیحی» به رهبری آنگلا مرکل، صدراعظم با کسب ۴۱.۵ درصد آراء اول شد و سوسیال دموکرات‌ها ۲۵.۷ درصد آراء را کسب کردند.

اما قدرت‌گرفتن حزب راست‌گرای افراطی «آلترناتیو برای آلمان» در انتخابات کنونی سران احزاب سنتی آلمان را نگران کرده است.

حزب آلترناتیو برای آلمان در حال بدل‌شدن به نخستین حزب راست افراطی این کشور پس از دهه‌ها است که به پارلمان وارد می‌شود. آنگلا مرکل، صدراعظم و مارتین شولتس، رقیب اصلی او از چپ میانه از رأی‌دهندگان خواسته بودند تا برای جلوگیری از قدرتمندترشدن راست افراطی به پای صندوق‌های رأی بروند.

ناظران باور داشتند که مشارکت پایین باعث قدرتمندترشدن آلترناتیو برای آلمان خواهد شد.

بسیاری از رسانه‌ها نوشته‌اند که این برای نخستین بار پس از جنگ جهانی دوم است که یک حزب راست افراطی به پارلمان راه می‌یابد. با این حال «حزب آلمان» (Deutsche Partei) که در سال‌های ۱۹۴۹ – ۱۹۶۰ در ائتلاف با حزب دموکرات مسیحی در دولت حضور داشت، از سوی بسیاری یک حزب راست افراطی قلمداد می‌شود.

طبق آخرین نظرسنجی اینسا، وابسته به روزنامه بیلد احتمال دارد این حزب راست‌گرای افراطی با داشتن ۱۳ درصد آراء سومین حزب بزرگ پارلمان شود. اما در این نظرسنجی یک‌سوم رأی‌دهندگان هنوز تصمیم نهایی خود را اعلام نکرده بودند.

انتخابات آلمان یکشنبه ۲۴ سپتامبر در حالی برگزار می‌شود که بر اساس نظرسنجی اینسا، پس از سه حزب راست و چپ میانه و راست افراطی، احزاب لیبرال، چپ و سبز رده‌های چهارم تا ششم را به خود اختصاص داده اند. به گفته ناظران، احتمال تشکیل دولت «ائتلاف بزرگ» با همکاری راست و چپ میانه بیش از دیگر احتمال‌ها است. با این حساب آنگلا مرکل برای بار چهارم صدراعظم آلمان خواهد شد.


در همین زمینه

عکس‌هایی از انتخابات پارلمانی آلمان

Share