Share

وزیر نفت ایران می‌گوید توافق‌نامه ساماندهی تولید نفت در اوپک به‌شکل رضایت‌بخشی رعایت شده اما اگر امضاکنندگان آن بخواهند بازار نفت را متعادل کنند، برخی تغییرات ضروری است.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران

به‌گزارش رویترز، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و دیگر کشورهای غیرعضو آن تصمیم گرفتند که تولید نفت خود را به ۱,۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند این توافق از روز یکم ژانویه ۲۰۱۷ به‌اجرا گذاشته شد و تا ۳۱ مارس ۲۰۱۸ نیز تمدید شد.

بر این اساس قیمت نفت خام در سه ماه گذشته ۱۵ درصد افزایش یافت.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران روز دوشنبه ۳ مهر گفت: «توافق‌نامه اوپک به‌طور کلی رعایت شده است، با این حال برخی از تغییرات ضروری است.»

زنگنه در توضیح این تغییرات افزود: «اولاً همه امضاکنندگان باید صددرصد با توافق کاهش تولید نفت خود را تطبیق دهند. دوماً سطح تولید نفت نیجریه و لیبی نیز باید حساب شود.»

لیبی و نیجریه هر دو عضو اوپک‌اند اما به‌دلیل شرایط جنگی در این دو کشور از اجرای توافق‌نامه معاف هستند.

ایران نیز همچون این دو کشور می‌تواند تولید نفت خود را کمی افزایش دهد تا سهم قبلی خود در بازار پیش از اعمال تحریم‌های بین‌المللی را به‌دست آورد.

در همین حال، ایران قصد خود را برای حفظ صادرات نفت خام تا حدود ۲,۶ میلیون بشکه در روز برای بقیه سال اعلام کرده است.

در ماه‌های گذشته افزایش ۱۰ درصدی تولید نفت آمریکا موجب کاهش قیمت نفت در جهان شده بود. آمریکا به توافق اوپک پایبند نیست.

وزارت انرژی آمریکا اعلام کرده است که در سال ۲۰۱۷ تولید نفت خام در این کشور در مجموع به ۴۶۰ هزار بشکه در روز می‌رسد که ۸۰ هزار بشکه بیشتر از تولید نفت خام در آمریکا تا دسامبر ۲۰۱۶ است.

بیشتر بخوانید:

وزیر نفت ایران: کاهش تولید نفت اوپک سخت‌ است

Share