Share

نخست‌وزیر عراق اعلام کرد که دولت او درباره نتیجه همه‌پرسی استقلال با اقلیم کردستان در شمال عراق مذاکره نخواهد کرد. در همان حال نتایج اولیه شمارش آرای همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق، از پیشتازی قابل توجه موافقان استقلال حکایت دارد.

حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق

حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق شامگاه گذشته بعد از برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان و استقرار نیروهای نظامی عراق در کرکوک در سخنانی که از تلویزیون عراق پخش شد گفت:

 «بحث نمی‌کنیم، گفت‌وگویی هم درباره نتیجه رفراندوم در کار نیست. به این دلیل که برگزاری همه‌پرسی مخالف قانون اساسی عراق است.»

عبادی در ادامه سخنانی که در مقر فرماندهی مشترک ایراد کرد  گفت:

«بسیاری از مشکلات اقلیم [کردستان] داخلی‌ست و به بغداد ربطی ندارد و با جدایی کردستان از عراق هم این مشکلات حل نمی‌شود. مشکلات اقتصادی و مالی اقلیم در اثر فساد و سوءمدیریت به وجود آمده است.»

نخست‌وزیر عراق گفت:

«ما نتایج همه‌پرسی را به رسمیت نمی‌شناسیم. تدابیر خود را برای اینکه عاملان این تنش و آشوب مسئولیتشان را قبول کنند، تشدید می‌کنیم. ما شهروندان کرد را مسئول نمی‌دانیم.»

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان گفته است که نتیجه همه‌پرسی استقلال کردستان به معنای جدایی از دولت عراق نیست، بلکه زمینه‌ای‌ست برای از سرگیری گفت‌وگوها با بغداد با این هدف که اقلیم کردستان و عراق دو همسایه خوب برای یکدیگر باشند.

نتایج شمارش آرا

روز گذشته سرانجام، به رغم مخالفت و تهدیدات ایران، ترکیه و دولت مرکزی عراق، همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان برگزار شد. میزان مشارکت ۷۳ درصد گزارش شده است. کمیسیون عالی همه‌پرسی اقلیم اعلام کرده که نتایج قطعی تا حداکثر دو روز بعد اعلام می‌شود. نتایج اولیه شمارش آرای همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق، از پیشتازی قابل توجه موافقان استقلال حکایت دارد.

تایج اولیه شمارش آرای همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق، از پیشتازی قابل توجه موافقان استقلال حکایت دارد.

منابع رسمی اقلیم کردستان اعلام کرده‌اند که میزان مشارکت در همه‌پرسی استقلال کردستان عراق در اربیل از ۸۰ درصد فراتر رفت، در حالی که در دهوک نزدیک به ۹۰ درصد بود و در استان‌های سلیمانیه و حلبچه نیز از ۵۵ درصد تجاوز کرد.

شیروان زراری، سخنگوی کمیسیون انتخابات و همه‌پرسی شامگاه گذشته در یک نشست خبری خبر اعلام کرد که تعداد شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی استقلال کردستان به سه میلیون و ۳۰۵ هزار و ۹۲۵ نفر رسیده است.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل شامگاه گذشته از برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان اظهار تأسف کرد. به گفته استفن دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل همه‌پرسی استقلال کردستان یک اقدام یک‌جانبه است و جامعه جهانی با آن مقابله خواهد کرد.

سخنگوی سازمان ملل گفته است همه‌پرسی استقلال کردستان به بی‌ثباتی خاورمیانه دامن می‌زند.

بیشتر بخوانید:

پرونده همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق

Share