Share

نزدیک به دو هفته است که مهدی سپهر، شهریار سپهر و علی معماریان، سه تن از فعالان گروه عرفان حلقه توسط نیروهای امنیتی در تهران دستگیر و به نقطه نامعلومی منتقل شده‌اند. به‌رغم پی‌گیری خانواده‌های آن‌ها از سرنوشت آن‌ها همچنان اطلاعی در دست نیست.

عکس: آرشیو

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، خبر بازداشت این افراد در روز ۲۰ شهریورماه سال جاری توسط رسانه‌های نزدیک به دستگاه امنیتی منتشر شد. در این خبر بدون ذکر جزئیات، بازداشت‌شدگان «افراد مؤثر در ایجاد هجمه‌های حقوق بشری و کمپین‌های به‌ظاهر بین‌المللی» معرفی شدند.

یک منبع آگاه به هرانا گفته است که خانواده علی معماریان به‌ویژه مادر او تقریباً هر روز به مراجع قضایی و امنیتی مراجعه کرده اما جواب روشنی به او داده نشده است. به همین دلیل خانواده‌ها در بی‌خبری و نگرانی از سرنوشت بستگان خود به‌سر می‌برند.

«عرفان حلقه» انواعی از رفتار‌های آیینی فردی و جمعی بر اساس آموزه‌های عرفانی و شبه‌علمی را در برمی‌گیرد. وابستگان به این حلقه گمان‌ می‌کنند که با به‌کارگیری این آموزه‌‌ها به آرامش می‌رسند.

محمدعلی طاهری، رهبر «عرفان حلقه» اردیبهشت ۱۳۹۰ برای سومین بار به اتهام «فساد فی‌الارض» بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در زندان است.

به تازگی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران محمدعلی طاهری را به همین اتهام به اعدام محکوم کرد که پس از محکومیت موجی از بازداشت هواداران او در ایران به راه افتاده است.

در یکی از آخرین نمونه‌های این بازداشت‌ها، در مردادماه سال جاری سازمان اطلاعات سپاه صاحب‌الزمان استان اصفهان اعلام کرد که یکی از مسئولان اصلی «عرفان حلقه» و ۱۱ نفر دیگر از اعضای این گروه را در اصفهان بازداشت کرده است.

بیشتر بخوانید:

۱۲ نفر از طرفداران «عرفان حلقه» در اصفهان بازداشت شدند

Share