Share

ولید معلم، وزیر خارجه سوریه ایجاد دولت خودمختار کُرد در سوریه را قابل مذاکره دانست.

ولید معلم، وزیر خارجه سوریه

ولید معلم، وزیر خارجه سوریه

ولید معلم در گفت‌وگو با شبکه خبری «روسیاالیوم» درباره مسئله کردها در سوریه گفـت: «آن‌ها در سوریه نوعی دولت خودمختار در چارچوب مرزهای دولت می‌خواهند و این موضوعی قابل مذاکره و گفت‌وگوست.»

مناطق کردنشین سوریه در شمال خاوری، شمال و شمال باختری این کشور قرار دارند و بخش‌هایی از استان‌های حسکه، رقه و حلب را در برمی‌گیرند. کردها ۱۸ درصد کل جمعیت سوریه را تشکیل می‌دهند و بزرگترین اقلیت قومی این کشور محسوب می‌شوند.

دولت سوریه تاکنون خودگردانی کردستان را به‌رسمیت نشناخته است. کردهای سوریه در تظاهرات مسالمت‌آمیز علیه حکومت بشار اسد در سال ۲۰۱۱ شرکت داشتند و در روند کنونی این کشور نیز نقش فعالی دارند.

وزیر خارجه سوریه در حالی از قابل مذاکره بودن خودمختاری کردها سخن می‌گوید که حزب حاکم بعث سوریه در طول دهه‌ها همواره کردها را از حقوق ملی خود محروم نگه داشته است.

ولید معلم در این گفت‌وگو مخالفت حکومت سوریه با همه‌پرسی استقلال کردستان عراق را بار دیگر اعلام کرد و گفت دمشق از عراق متحد پشتیبانی می‌کند.

وزیر خارجه سوریه شنبه گذشته در دیدار با ابراهیم جعفری، همتای عراقی خود در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک نیز بر مخالفت دمشق با همه‌پرسی استقلال کردستان تأکید کرده بود.

Share