Share

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که اکثریت شهروندان اقلیم در همه‌پرسی استقلال به جدایی کردستان از عراق رأی داده‌اند. ساعتی پیش از نطق تلویزیونی بارزانی، نخست‌وزیر عراق به اقلیم کردستان سه روز مهلت داد که فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه را به دولت مرکزی عراق تحویل دهد.

بارزانی در یک نطق تلویزیونی، سه شنبه ۲۶ سپتامبر: وارد صحنه تازه‌ای شده‌ایم

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق در سخنانی که از تلویزیون اقلیم پخش شد اعلام کرد که حامیان جدایی از عراق در همه‌پرسی استقلال پیروز شده‌اند. او گفت:

«شما مردم کردستان اجازه ندادید اراده‌تان را در هم بشکنند و اکنون در همه‌پرسی استقلال اکثریت شما به استقلال آری گفته‌اید و به حمله شیمیایی و نسل‌کشی‌های دیگر پاسخ نه داده‌اید و حالا ما وارد صحنه تازه‌ای شده‌ایم.»

پیش از این، کمیسیون عالی همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق اعلام کرده بود که بیش از ۹۰ درصد از آرای شمرده شده خواهان جدایی اقلیم کردستان از عراق است. بر اساس گزارش کمیسیون عالی همه‌پرسی اقلیم کردستان همه آرا هنوز شمرده نشده و نتیجه نهایی همه‌پرسی استقلال کردستان پنجشنبه ۲۸ سپتامبر اعلام خواهد شد. میزان مشارکت ۷۸ درصد گزارش شده است.

ساعتی پیش از سخنرانی تلویزیونی مسعود بارزانی و اعلام زودهنگام پیروزی حامیان استقلال، شورای وزیران امنیتی عراق برای اقلیم کردستان مهلتی ۷۲ ساعته تعیین کرد که فرودگاه‌های اقلیم را به دولت مرکزی عراق تحویل دهد.

حیدر عبادی نخست‌وزیر عراق در نشست خبری هفتگی خود، تصمیم شورای وزیران را اعلام کرد. عبادی گفت اگر اقلیم کردستان فرودگاه‌ها را تحویل ندهد، بغداد فرودگاه‌های اقلیم را مسدود می‌کند. عبادی گفت:

«ما تصمیم گرفتیم کنترل همه آژانس‌های مسافرتی و سفرها و فرود و صعود هواپیماها در فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه را به دست بگیریم.»

نخست‌وزیر عراق به اقلیم کردستان مهلت داده که تا جمعه همین هفته ساعت ۱۵ فرودگاه‌های یاد شده را به دولت مرکزی عراق تحویل دهد.

عبادی در این نشست خبری یک بار دیگر به تأکید گفت که برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان خلاف قانون اساسی عراق است و بغداد نتیجه آن را به رسمیت نمی‌شناسد.

نخست‌وزیر عراق شامگاه گذشته اعلام کرده بود که با اقلیم کردستان درباره نتیجه همه‌پرسی در «شمال عراق» مذاکره نخواهد کرد. او یک بار دیگر در نشست خبری‌اش این موضوع را یادآوری کرد.

بیشتر بخوانید:

پرونده همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق

Share