Share

منابع خبری از انتقال رضا شهابی به بیمارستان و بازگردانده شدن او به زندان با وجود دستور پزشک مبنی بر ضرورت درمان خبر داده‌اند.

تجمع روز ۱۴ شهریور در اعتراض به زندانی شدن دوباره رضا شهابی

بر اساس خبرهای منتشر شده، این عضو هیات مدیره سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، روز سه شنبه چهارم مهر ماه در چهل و نهمین روز اعتصاب غذا به دلیل وخامت حالش به بیمارستان اعزام شده است. ماموران اما با وجود دستور پزشک و علیرغم وضعیت نامناسب جسمانی رضا شهابی، پس از معاینه در بیمارستان دوباره او را به زندان بازگردانده‌اند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ضمن تایید این خبر اعلام کرده که رضا شهابی برای معاینه پزشکی به مدت یک ساعت به بیمارستان مدنی کرج منتقل شده اما با وجود دستور اکید پزشک مبنی بر بستری شدنش، دوباره او را به زندان رجایی شهر برگردانده‌اند.

خانواده این فعالی کارگری زندانی برای دقایقی او را دیده‌اند و به گفته ربابه رضایی، همسر رضا شهابی، او به راحتی قادر به تشخیص همسر و فرزندان خود نبوده است.

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ضمن بازتاب این خبر درباره رضا شهابی نوشته است این راننده اتوبوس ۴۵ ساله، به دلیل فعالیت‌های کارگری در قالب سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، بازداشت، محاکمه، محکوم و زندانی شده است و گفته می‌شود دور تازه زندانی شدن او برای «گوشمالی دادنش به دلیل ادامه دادن کار صنفی» است.

شهابی در خرداد سال ۱۳۸۹ بازداشت و به اتهام تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی به حکم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به شش سال زندان و پنج سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی محکوم شد. او که از دررفتگی مهره‌های گردن و کمر رنج می‌برد، دو بار مورد عمل جراحی قرار گرفته و پس از اعتصاب غذاهای مکرر در زندان‌های اوین و رجایی شهر، در چهاردهم مهر ۱۳۹۳ با سپردن وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی برای پیگیری درمان بیماری‌هایش به مرخصی درمانی اعزام شد.

گزارش شده است که مسئولان قضایی به رضا شهابی اعلام کرده‌اند ایام مرخصی درمانی‌ او به عنوان محکومیت محسوب شده و او دیگر به زندان باز نخواهد گشت. نمایندگان جمهوری اسلامی هم در سال ۲۰۱۵ آزادی مشروط و بازگشت او به کار را به سازمان جهانی کار اعلام کردند.

با وجود این وعده‌ و وعیدها و گزارش رسمی به سازمان جهانی کار مبنی بر آزادی رضا شهابی، قوه قضاییه پس از سه سال با این استدلال که سه ماه از محکومیت رضا شهابی مرخصی محسوب نشده، او را به زندان فراخواند.

رضا شهابی روز هجدهم مرداد ماه سال جاری، پس از دریافت اخطار ضبط وثیقه، خود را به زندان رجایی شهر (گوهردشت) کرج معرفی کرد و در حالی که گفته می‌شود حکم آزادی در پرونده‌اش بوده، زندانی شد.

او از روز ورود دوباره به زندان گوهردشت در اعتراض به اقدامات فراقانونی قوه قضاییه اعتصاب غذای تر کرده و قصد دارد در صورتی که حکم آزادی او صادر نشود از امروز، پنجم مهر، دست به اعتصاب غذای خشک بزند.

همسر رضا شهابی هم درباره مطالبه اصلی این زندانی سیاسی به رسانه‌ها گفته است «آزادی بی قید و شرط و رسیدگی به پرونده‌سازی‌های صورت گرفته علیه رضا شهابی در یک دادگاه عادلانه در کنار پایان دادن به آزار و اذیت‌های بی پایان»، مهمترین خواسته اوست.


  • در همین زمینه

تجمع مردم در مقابل وزارت کار برای درخواست آزادی فوری رضا شهابی

Share