Share

ارتش عراق با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است یک هیأت بلندپایه نظامی چهارشنبه ۵ مهر از بغداد به تهران رفته با این هدف که «عملیات نظامی» را با مقامات ایرانی هماهنگ کند. در بیانیه ارتش عراق جزئیات بیشتری افشا نشده است. همزمان پارلمان عراق از دولت عبادی خواسته است با اعزام نیروی نظامی به کرکوک، چاه‌های نفت را تحت کنترل خود بگیرد.

پارلمان عراق، دولت عبادی را ملزم کرده با اعزام نیروی نظامی به کرکوک کنترل چاه‌های نفت را در دست بگیرد

به گزارش خبرگزاری رویترز، همزمان با برگزاری جلسه پارلمان عراق یک هیأت بلندپایه نظامی برای هماهنگ کردن عملیات نظامی نامشخصی از بغداد به تهران رفته است. در همان حال حیدر عبادی، نخست وزیر عراق در پارلمان این کشور حاضر شد. در جلسه پارلمان عراق، وزرای دفاع و مشاور امنیت ملی دولت عراق هم حضور داشتند.

عبادی در سخنان‌اش در پارلمان عراق یک بار دیگر به تأکید اعلام کرد که همه‌پرسی استقلال کردستان خلاف قانون اساسی عراق است و بغداد آن را به رسمیت نمی‌شناسد. او گفت:

«همه‌پرسی اشتباه است و نتیجه آن را هرگز بررسی نمی‌کنیم. ما از همه اختیارات استفاده خواهیم کرد و همه اقدامات‌ [لازم] را انجام می‌دهیم.»

عبادی بار دیگر ضرب‌الاجل سه روزه به دولت اقلیم کردستان برای تحویل دادن فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه را تکرار کرد و گفت:

«جمعه مهلت اربیل به پایان می‌رسد. هیچ جنگی میان فرزندان یک کشور وجود ندارد. اما به شما نشان خواهیم داد که قدرت قانونی خود را چطور اعمال خواهیم کرد.»

پارلمان عراق، در جلسه روز چهارشنبه ۵ مهر/ ۲۷ سپتامبر خود حیدر عبادی نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور را  ملزم کرده که دستور استقرار نیروهای امنیتی در مناطق مورد مناقشه از جمله در کرکوک را صادر کند،چاه‌های نفت کرکوک را در اختیار بگیرد و استاندار این شهر را برکنار کند.

پارلمان عراق همچنین بر ضرورت پیگرد قضایی مسئولان اجرای همه‌پرسی اقلیم کردستان تأکید کرده و از دولت مرکزی عراق خواسته است تمام گذرگاه‌های مرزی با اقلیم کردستان را مسدود کند.

شورای وزیران امنیتی عراق سه‌شنبه ۲۶ سپتامبر برای اقلیم کردستان مهلتی ۷۲ ساعته تعیین کرد که فرودگاه‌های اقلیم را به دولت مرکزی عراق تحویل دهد. جمعه همین هفته ساعت ۱۵ مهلت تعیین شده به سر می‌رسد.

دولت اقلیم کردستان با صدور بیانیه‌ای ضرب‌الاجل سه روزه دولت مرکزی بغداد برای تحویل فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه را غیر قانونی خوانده و مهلت تعیین شده را رد کرده است.

بیشتر بخوانید:

اقلیم کردستان فرودگاه‌هایش را به بغداد تحویل نمی‌دهد

 

 

Share