Share

دادگاه نظامی لبنان پنجشنبه ۲۸ سپتامبر حکم اعدام احمد اسیر، رهبر سلفی‌های لبنان و مهم ترین رقیب حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان را صادر کرد. این واعظ سلفی، اوت سال گذشته بازداشت شده بود. او دو سال متواری بود.

احمد اسیر، واعظ سلفی: نجات لبنان از حزب الله و ایران

اگر جنگ داخلی سوریه اتفاق نمی‌افتاد احمد اسیر، واعظ و روحانی سرشناس سلفی‌های لبنان یک واعظ کم‌اهمیت در مسجد بلال بن رباح در شهر عبرا در حومه صیدا بود.

در سال ۲۰۱۲ احمد اسیر به سبب جنگ داخلی سوریه و در رقابت با حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان «بریگاد آزاد مقاومت» را بنیان گذاشت. این گروه شبه‌نظامی به زودی مرکزی شد برای جلب سنی‌های مخالف حزب‌الله لبنان. آن‌ها نه تنها با حزب‌الله لبنان مخالف بودند، بلکه با «حزب آینده» سعد حریری و ارتش لبنان نیز مخالفت می‌کردند. در سال ۲۰۱۳ شبه‌نظامیان «بریگاد آزاد مقاومت» به رهبری احمد اسیر به یک پادگان در صیدا حمله کردند و در ژوئن ۲۰۱۳ در درگیری‌هایی که دو روز ادامه داشت، ، ۱۸ سرباز ارتش لبنان را به قتل رساندند. در این درگیری‌ها ۴۰ نفر از شبه‌نظامیان سلفی هم کشته شدند.

۲۸ سپتامبر دادگاه نظامی لبنان احمد اسیر را به خاطر حمله به این پادگان در صیدا به اعدام محکوم کرد.

احمد اسیر بعد از واقعه صیدون متواری شد و زندگی مخفیانه در پیش گرفت. در مه ۲۰۱۵ که حسن نصرالله اعلام کرد حزب‌الله لبنان به نفع حکومت بشار اسد، در جنگ داخلی سوریه دخالت می‌کند، احمد اسیر با انتشار فراخوانی از هوادارانش خواست با حزب‌الله لبنان مقابله کنند. ارتش لبنان در  عبرا وارد عمل شد و پیش از آنکه طرفداران اسیر بتوانند کاری از پیش ببرند، آن‌ها را سرکوب کرد. اوت سال گذشته سرانجام احمد اسیر بازداشت شد.

این واعظ سلفی در سال ۱۹۶۸ متولد شده، مادر او شیعه و پدرش یک خواننده لبنانی بوده است. در سال ۱۹۸۲ بعد از حمله اسرائیل به جنوب لبنان، او به اسلام سیاسی روی آورد، اما به زودی از حزب‌الله لبنان فاصله گرفت و در خطبه‌ها و وعظ‌هایش خواهان نجات اهل تسنن لبنان از حزب‌الله و ایران شد.

احمد اسیر در لبنان یک چهره رسانه‌ای بود. تصاویر او با ریش انبوه هنگام بازی فوتبال، در ساحل دریا، یا هنگام دوچرخه‌سواری و یا تصاویری از طرفداران او که در میان آن‌ها زنان زیادی هم وجود داشتند در رسانه‌های جهان عرب و در شبکه‌های اجتماعی عرب‌زبان بازتاب گسترده‌ای داشت. برخی ناظران اعتقاد دارند بدون رسانه‌ها هرگز احمد اسیر به عنوان یک شخصیت سیاسی و مذهبی مطرح نمی‌شد.

احمد اسیر در دامن یک خانواده ناباور پرورش پیدا کرده است. فضل شاکر، خواننده لبنانی از طرفداران سرسخت او بود. در سال ۹۲ رسانه‌های داخلی اعلام کرده بودند که احمد اسیر و فضل شاکر در درگیری با ارتش لبنان در آتش‌سوزی کشته شده‌اند، اما تشخیص هویت احمد اسیر به دلیل سوختگی زیاد میسر نیست.

Share