Share

نماینده آمریکا در سازمان ملل یک بار دیگر خواهان بازرسی از تأسیسات نظامی ایران شد. او گفت بدون این بازرسی‌ها، توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی یک «وعده پوچ» است.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل: برجام بدون بازرسی از تأسیسات نظامی ایران یک وعده پوچ است

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل شامگاه گذشته یک بار دیگر مسأله بازرسی از تأسیسات نظامی ایران را مطرح کرد:

«ایران باید اجازه‌ بازرسی از مراکز نظامی خود را تحت توافق برجام به آژانس بدهد. ایران اجازه بازرسی از تأسیسات نظامی‌اش را نمی‌دهد، در حالی که آژانس می‌گوید نباید تفاوتی بین تأسیسات نظامی و غیرنظامی وجود باشد.»

نماینده آمریکا در سازمان ملل بدون آنکه به طور مشخص از روسیه نام بیاورد گفت به نظر می‌رسد برخی کشورها می‌خواهند از ایران در برابر بازرسی‌های بیشتر محافظت کنند.

یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سه‌شنبه گذشته از قدرت‌های جهانی خواسته بود درباره بخشی از برجام که به نحوه استفاده از فن‌آوری‌های‌ چند منظوره‌ای اشاره دارد، شفاف‌سازی کنند. روسیه اما با درخواست آمانو مخالفت کرده و گفته است این موضوع فراتر از اختیارات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌ست.

نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت بدون بازرسی از مراکز نظامی ایران، برجام یک «وعده پوچ» است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تا دو هفته آینده گزارش تازه‌ای درباره میزان پایبندی ایران به مجلس نمایندگان آمریکا ارائه می‌دهد. اگر ترامپ به این نتیجه برسد که ایران به توافق هسته‌ای پایبند نبوده، برجام به کنگره آمریکا ارجاع داده می‌شود و کنگره هم ۶۰ روز وقت دارد آن را به بحث بگذارد.

بیشتر بخوانید:

یک پژوهشکده آمریکایی: پایبندی ایران به برجام به دلیل ناکارآمدی سانتریفیوژهایش است

 

Share