Share

به‌گفته یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، جدیدترین آزمایش هسته‌ای کره شمالی تهدیدی جهانی محسوب می‌شود. روسیه قصد میانجی‌گری دارد: در مسکو مسئول بخش آمریکای شمالی حکومت کره شمالی با یک دیپلمات روس دیدار خواهد کرد.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در دیدار با کانگ کیونگ ـ هوا، وزیر امور خارجه کره جنوبی در سئول

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در دیدار با کانگ کیونگ ـ هوا، وزیر امور خارجه کره جنوبی در سئول

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به کره جنوبی سفر کرده در دیدار با کانگ کیونگ ـ هوا، وزیر امور خارجه این کشور گفت آزمایش هسته‌ای اخیر کره شمالی نشان‌دهنده پیشرفت سریع این کشور منزوی در توسعه سلاح‌های هسته‌ای است.

آمانو افزود: «مهم‌‌ترین اقدام آن است که جامعه جهانی در کنار هم بایستد.»

کره شمالی در روز ۳ سپتامبر / ۱۲ شهریور بزرگترین آزمایش هسته‌ای خود تاکنون را به‌اجرا گذاشت. این‌که این آزمایش آن‌طور که کره شمالی می‌گوید مربوط به بمب هیدروژنی می‌شد، به‌گفته آمانو هنوز روشن نیست.

کره شمالی همچنین در ماه‌های اخیر بارها دست به آزمایش موشکی زده است، موشک‌های دوربردی که می‌توانند به خاک آمریکا نیز برسند.

به‌دلیل آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی، تحریم‌های جهانی گسترده‌ای از سوی شورای امنیت سازمان ملل علیه کره شمالی تصویب شده است.

تنش در شبه‌جزیره کره موضوع گفت‌وگوی اولگ بورمیستروف، دیپلمات روسیه و چئو سون هوئی، مسئول بخش آمریکای شمالی وزارت امور خارجه کره شمالی خواهد بود. آن‌ها امروز، جمعه ۲۹ سپتامبر / ۷ مهر در مسکو دیدار خواهند کرد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه جزئیات بیشتری از دیدار امروز این دو دیپلمات ارائه نکرد اما اعلام شد که در پایان این دیدار بیانیه‌ای منتشر خواهد شد.

روسیه در هفته‌های اخیر پیشنهادی مطرح کرده است که بر اساس آن کره شمالی آزمایش سلاح‌های خود را متوقف کند و از سوی دیگر کره جنوبی و آمریکا نیز رزمایش‌های خود را لغو کنند تا به این طریق راه برای مذاکره هموار گردد.

روز سه‌شنبه ۲۶ سپتامبر / ۴ مهر، خانم کانگ کیونگ ـ هوا، وزیر امور خارجه کره جنوبی در واشنگتن درباره تنش در شبه‌جزیره کره خطاب به مقامات آمریکایی گفت: «ضرورت کامل دارد که ما، وضعیت تنش‌آمیز کنونی را مدیریت کنیم وگرنه هرگونه برخورد نظامی اتفاقی هم می‌تواند به سرعت غیرقابل کنترل شود.»

او افزود: «نباید جنگ دیگری در شبه‌جزیره کره روی دهد زیرا پیامدهای چنین جنگی فاجعه‌بار خواهد بود.»

چونگ یو- یونگ، مشاور امنیت ملی کره جنوبی روز گذشته، پنج‌شنبه ۲۸ سپتامبر / ۶ مهر، هشدار داد که پیونگ‌یانگ بین دهم تا هیجدهم اکتبر دست به «تحریکات جدید» خواهد زد.

دولت چین نیز از آمریکا و کره شمالی خواسته که از تنش بیشتر جلوگیری کنند تا اوضاع از کنترل خارج نشود.

چین روز پنج‌شنبه اعلام کرد که به‌طور کامل تحریم‌های سازمان ملل علیه کره شمالی را به‌اجرا در آورده است. فعالیت تمام شرکت‌های متعلق به کره‌ شمالی در این کشور متوقف شد و تحریم‌های سازمان ملل در مورد واردات زغال سنگ و شیلات از کره شمالی به‌اجرا در آمد.

در اثر مشاجره لفظی رئیس جمهور آمریکا با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، بحران شبه‌جزیره کره شدت بیشتری پیدا کرده است. رئیس جمهور آمریکا در نطقی که در مجمع عمومی سازمان ملل ایراد کرد، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی را «مرد موشکی» خوانده و این کشور را به «نابودی کامل» در صورت خطرآفرینی برای منافع آمریکا و متحدانش تهدید کرده بود. در واکنش به نطق رئیس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل، رهبر کره شمالی گفته بود به نظر او دونالد ترامپ از نظر روانی نامتعادل است و به اختلال مشاعر دچار شده. کیم گفته بود ترامپ را با «آتش» بر سر جایش می‌نشاند.

بیشتر بخوانید:

توقف فعالیت‌ شرکت‌های کره شمالی در چین

هشدار کره جنوبی نسبت به «تحریکات جدید» کره شمالی

Share