Share
زهرا صدراعظم نوری، رئیس کمیسیون سلامت، خدمات و محیط زیست شورای شهر تهران گفته: «در بودجه سال ۹۶ اعتباراتی برای سازمان آتش نشانی در نظر گرفته شده که هنوز تمام آن به این سازمان تخصیص نیافته است و این سازمان فقط توانسته ۳۰ درصد اعتبارات را جذب کند.»

او اظهار امیدواری کرده که شورای شهر و شهرداری اقدامات لازم را برای جذب ۷۰ درصد باقیمانده انجام دهند.

زهرا صدراعظم نوری، در ادامه با اشاره به گزارش ملی حادثه ساختمان پلاسکو که در صحن شورا قرائت شد، گفته: «حادثه پلاسکو بسیار تلخ و دردناک بود و تعداد زیادی از آتش‌نشانان عزیزمان در این حادثه به شهادت رسیدند. با توجه به گزارش ارائه شده، بخش‌های مختلفی باید پاسخگو باشند، چرا که به بخشی از ماموریت‌ها و وظایف خود نپرداخته‌اند.»

او به تخلیه دیرهنگام آتش نشانان از پلاسکو اشاره کرده و گفته: «همه می‌دانند که اسکلت فلزی سه ساعت بیشتر دوام نمی‌آورد و با توجه به زمان آغاز حادثه و ریزش ساختمان این انتظار می‌رفت که آتش نشانان زودتر از ساختمان خارج شوند، اما متاسفانه در این زمینه تاخیرهایی رخ داده است و حادثه پلاسکو کماکان با سوالات زیادی همراه است.

مجتمع تجاری پلاسکو صبح پنج‌شنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۵ دچار آتش‌سوزی شد و در حالی که آتش‌نشانان برای مهار آن تلاش می‌کردند، ساختمان فرو ریخت و ده‌ها تن که اکثرا مأموران آتش‌نشانی بودند، زیر آوار مدفون شدند. آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو به مرگ دست‌کم ۲۲ نفر و مجروح شدن ۲۳۵ تن انجامید.

پس از این حادثه، جنجال‌ بر سر یافتن مقصران اصلی بالا گرفت. بسیاری شهرداری تهران را مسئول می‌دانستند، برخی انگشت اتهام را به سمت وزارت کشور و وزارت کار گرفتند، برخی بنیاد مستضعفان به عنوان مالک اصلی را مقصر اصلی به شمار آوردند، و انتقادها از عملکرد آتش‌نشانی، تجمع مردم در محل حادثه و پلیس نیز شنیده می‌شد.

Share