Share

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که این کشور حاضر است برای یافتن راهی مسالمت‌آمیز به‌منظور حل بحران شبه‌جزیره کره، با کره شمالی همکاری کند.

به‌گزارش رویترز، وزارت امور خارجه روسیه جمعه ۲۹ سپتامبر / ۷ مهر در بیانیه‌ای که پس از دیدار اولگ بورمیستروف، سفیر روسیه با چئو سون هوئی، مسئول بخش آمریکای شمالی وزارت امور خارجه کره شمالی در مسکو منتشر شد این موضوع را بیان کرد.

چئو سون هوئی روز جمعه در مسکو همچنین با ایگور مورگولوف، معاون وزیر خارجه روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

مسئول بخش آمریکای شمالی وزارت امور خارجه کره شمالی نیز در بیانیه‌ای گفته است: «طرف روس آمادگی خود را برای یافتن راه حلی مسالمت‌آمیز، سیاسی و دیپلماتیک برای مشکلات منطقه ابراز داشت.»

کره شمالی در ماه‌های اخیر آزمایش‌‌ موشک‌های بالستیکی خود را چند برابر کرده است. پس از ششمین آزمایش هسته‌ای این کشور در روز ۳ سپتامبر / ۱۲ شهریور و تهدیدهای متقابل پیونگ‌یانگ و واشنگتن، شبه‌جزیره کره پرتنش شد و بمب‌افکن‌های استراتژیک آمریکا در آخر هفته گذشته در سواحل شمالی این شبه‌جزیره پرواز کردند.

به‌دلیل آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی، تحریم‌های جهانی گسترده‌ای از سوی شورای امنیت سازمان ملل علیه کره شمالی تصویب شده است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه صبح روز جمعه جزئیاتی از دیدار دیپلمات‌های روسیه و کره شمالی ارائه نداد و تنها به این بسنده کرد که پس از پایان رایزنی بیانیه‌ای صادر خواهد شد.

هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از این دیدار استقبال کرد و با بیان این‌که «دیپلماسی، رویکرد ترجیحی ماست»، گفت: «اگر روسیه بتواند کره شمالی برای پیشرفت در مسیری بهتر متقاعد کند، ما به‌طور قطع از این اقدام استقبال می‌کنیم.»

مذاکرات روز جمعه دیپلمات‌های روسیه و کره شمالی دو هفته پس از سفر جوزف یون، نماینده ویژه آمریکا در امور کره شمالی به مسکو انجام شد.

روسیه در هفته‌های اخیر پیشنهادی مطرح کرده است که بر اساس آن کره شمالی آزمایش سلاح‌های خود را متوقف کند و از سوی دیگر کره جنوبی و آمریکا نیز رزمایش‌های خود را لغو کنند تا به این طریق راه برای مذاکره هموار گردد.

روز سه‌شنبه ۲۶ سپتامبر / ۴ مهر، خانم کانگ کیونگ ـ هوا، وزیر امور خارجه کره جنوبی در واشنگتن درباره تنش در شبه‌جزیره کره خطاب به مقامات آمریکایی گفت: «ضرورت کامل دارد که ما، وضعیت تنش‌آمیز کنونی را مدیریت کنیم وگرنه هرگونه برخورد نظامی اتفاقی هم می‌تواند به سرعت غیرقابل کنترل شود.»

او افزود: «نباید جنگ دیگری در شبه‌جزیره کره روی دهد زیرا پیامدهای چنین جنگی فاجعه‌بار خواهد بود.»

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به کره جنوبی سفر کرده در دیدار با کانگ کیونگ ـ هوا، وزیر امور خارجه این کشور گفت آزمایش هسته‌ای اخیر کره شمالی نشان‌دهنده پیشرفت سریع این کشور در توسعه سلاح‌های هسته‌ای است.

آمانو افزود: «مهم‌‌ترین اقدام آن است که جامعه جهانی در کنار هم بایستد.»

در همین زمینه:

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: آخرین آزمایش هسته‌ای کره شمالی تهدیدی جهانی است

توقف فعالیت‌ شرکت‌های کره شمالی در چین

Share