Share

همه‌پرسی در کاتالونیا علی رغم فشارهای دولت مرکزی آغاز شد. مردم در کاتالونیا برای شرکت در همه‌پرسی استقلال از اسپانیا از صبح زود در برابر حوزه‌های رأی‌گیری صف بسته‌ بودند. پلیس با خشونت سعی در توقف رأی‌گیری دارد.

مقاومت در برابر پلیس با پرچم کاتالونیا

♦ شش ساعت از آغاز همه‌پرسی استقلال کاتالونیا می‌گذرد. تعداد زخمی‌ها دست‌کم به ۳۳۷ تن رسیده.

خوان ایگناسیو زویدو، وزیر داخله اسپانیا در واکنش به انتقادها از خشونت پلیس گفته است که نیروهای امنیتی «به شکل متناسب و حرفه‌ای» از زور استفاده کرده‌اند.

آدریان برگر، عکاس آرژانتینی در توئیتر خود ویدئویی از شیوه برخورد پلیس هنگام ورود به حوزه‌های رأی‌گیری منتشر کرده است.

ساعت ۱۳ ظهر یکشنبه، اول اکتبر به وقت محلی در بارسلونا، درگیری‌ها چهار ساعت پس از آغاز همه‌پرسی استقلال کاتالونیا تشدید شده است.

ناسیونالیست‌های اسپانیایی مخالف این همه‌پرسی در مادرید جمع شده‌اند و با خواندن سرود ملی دوران دیکتاتوری فرانسیس فرانکو، ژنرال فاشیست و نشان‌دادن سلام نازی‌ها مخالفت‌شان را با استقلال کاتالونیا نشان می‌دهند.

ویدئوهای زیادی از خشونت پلیس علیه رأی‌دهندگان کاتالان منتشر می‌شوند.

هکتور خواناتی، روزنامه‌نگار ویدئویی از برابر یک حوزه رأی‌گیری به اشتراک گذاشته. پلیس کماکان در برابر حوزه‌های اخذ رأی از رأی‌دادن مردم جلوگیری می‌کند.

بسیاری در شبکه اجتماعی توئیتر خواهان استعفای ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا شده اند و هشتگ RajoyDimisión# به سومین ترند جهانی بدل شده.

هشتگ CatalanReferendum# نخستین ترند جهانی است.

خشونت‌ها و دستگیری‌ها در جریان برگزاری همه‌پرسی استقلال کاتالونیا

تا کنون بر اساس گزارش‌ها دست‌کم ۳۸ تن بر اثر خشونت‌های پلیس زخمی شده‌اند. پلیس بسیاری را نیز بازداشت کرده است.

روزنامه «گاردین» از شلیک گلوله‌های لاستیکی به دست نیروهای امنیتی خبر داده است.

صحنه‌هایی از درگیری در همه‌پرسی کاتالونیا – منبع: توئیتر

حدود دو ساعت از آغاز رأی‌گیری گذشته است. درگیری‌ها در جریان برگزاری همه‌پرسی استقلال کاتالونیا شدت گرفته.

پلیس با رأی‌دهندگان درگیر شده است. برخی از رأی‌دهندگان، از جمله سالخوردگان مجروح شده‌اند و به بیمارستان انتقال یافتند. دولت مرکزی وعده داده بود این همه‌پرسی برگزار نخواهد شد.

برخی از یونیفرم‌پوش‌های محلی در بارسلونا در حال دفاع از مردم و حوزه‌های رأی در برابر پلیس ضدشورش و نیروهای امنیتی هستند.

در یک توئیت، آتش‌نشان‌ها در حال سدکردن راه پلیس دیده می‌شود.

مردم کاتالونیا خشمگین هستند. حساب توئیتری بخش بارسلونای جنبش ضدریاضتی اسپانیا، موسوم به «پانزده مه» که در ۲۰۱۱ به وجود آمد، نوشته: «تنها یک دیکتاتور می‌تواند برای جلوگیری از رأی‌دادن مردمش به چنین اقدامات افراطی دست بزند.»

یکشنبه، اول اکتبر / نهم همه‌پرسی استقلال در کاتالونیا، بخشی خودمختار در شمال شرقی اسپانیا آغاز شده است. دولت مرکزی در مادرید به‌شدت مخالف برگزاری این همه‌پرسی است و وعده داده بود که از برگزاری آن جلوگیری می‌کند.

دفاع از شعبه اخذ رأی در برابر پلیس ضدشورش – منبع: توئیتر

مادرید با استفاده از نیروهای امنیتی به سرکوب برگزارکنندگان آن پرداخته و دستور تعطیلی مراکز رأی‌گیری را صادر کرده. دولت مرکزی اسپانیا مدعی شد که بیش از دو هزار مدرسه را پیش از آغاز رأی‌گیری در ساعت ۹ صبح یکشنبه کاملاً بسته است.

برخی از حوزه‌های رأی‌گیری با گل به استقبال همه‌پرسی رفتند

با این حال مردم زیادی در برابر صندوق‌های رأی‌گیری صف بستند. در برخی مناطق از جمله در بارسلونا درگیری‌هایی بین رأی‌دهندگان و پلیس ضدشورش گزارش شده است.

مردم از صندوق‌ها در برابر پلیس دفاع می‌کنند. مادرید به پلیس دستور داده تا حوزه‌های رأی‌گیری را تعطیل کند و جلوی برگزاری همه‌پرسی را بگیرد.

خبرگزاری «رویترز» نیز گزارش داد که گروهی از افسران گارد مدنی اسپانیا که برای جلوگیری از انجام همه‌پرسی در کاتالونیا بودند، این منطقه را ترک کرده‌اند.

همچنین به گفته رویترز، صندوق‌های رأی و برگه‌های رأی‌گیری در برخی از شعبه‌های اخذ رأی مشاهده شده است.

خبرنگاران و شهروندان ویدئوهایی از ناآرامی‌های رخ‌داده در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند. آنها همچنین تصاویری از آغاز رأی‌گیری را منتشر کرده اند.

پلیس اما در حال تمام تلاش خود برای جلوگیری از برگزاری این همه‌پرسی است. نیروهای امنیتی در حال جمع‌آوری صندوق‌های رأی و برگه‌های رأی هستند. همچنین دسترسی به اینترنت در برخی مناطق کاتالونیا قطع شده است.

پلیس صندوق‌ها را ضبط می‌کند

اخبار تکمیلی متعاقباً پوشش داده خواهد شد.


در همین زمینه

آنچه باید درباره همه‌پرسی استقلال کاتالونیا بدانید

Share