Share

خلوصی آکار، رئیس ستاد ارتش ترکیه با محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران در تهران در مورد تهدیدات مشترک دو کشور و همچنین مسئله همه‌پرسی استقلال کردستان عراق و اوضاع سوریه مذاکره کردند و از آغاز «همکاری‌های گسترده» نیروهای نظامی دو کشور خبر دادند. این مذاکرات در آستانه سفر اردوغان به تهران انجام می‌گیرد و در ادامه مذاکرات ماه قبل دو طرف در آنکارا است.

خلوصی آکار، رئیس ستاد ارتش ترکیه و محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران در دیدار تهران

خلوصی آکار، رئیس ستاد ارتش ترکیه و محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران در دیدار تهران

خلوصی آکار که یکشنبه شب ۹ مهر وارد تهران شده بود صبح امروز، دوشنبه ۱۰ مهر، در ستاد کل نیروهای مسلح ایران با سرلشکر پاسدار محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح دیدار و گفت‌وگو کرد.

پس از این دیدار آکار و باقری در نشست خبری مشترک شرکت کرده و از نتایج این مذاکرات گفتند.

محمد باقری گفت: «نیروهای مسلح دو کشور از این پس همکاری‌های گسترده‌ای در زمینه آموزش‌ها رزمایش‌ها و تبادل تجرییات خواهند داشت.»

به‌گفته باقری، آن‌ها در مورد تهدیدات مشترک دو کشور، مقابله با تروریسم، مسئله همه‌پرسی استقلال کردستان عراق «با تأکید بر حفظ یکپارچگی عراق و عدم قبول همه‌پرسی»، و همچنین موفقیت‌های نظامی در عراق و سوریه و همکاری بین نیروهای مسلح دو کشور برای کمک به مسلمانان میانمار گفت‌وگو کردند.

باقری اظهار امیدواری کرد که با سفر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به تهران این روابط گسترش یابد.

رئیس ستاد ارتش ترکیه تأکید کرد که ایران و ترکیه با توجه به اوضاع حساس منطقه همکاری‌های متقابل انجام خواهند داد.

خلوصی آکار گفت: «علاوه بر روابط سیاسی و اقتصادی سعی می‌کنیم و روابط نظامی را هم گسترش دهیم به‌خصوص در زمینه مقابله با تروریسم و امنیت مرزها به توافقاتی رسیدیم و برای گسترش همکاری‌ها تلاش می‌کنیم.»

ژنرال خلوصی آکار بعد از ظهر امروز (دوشنبه) با علی شمخانی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

در جریان این دیدار هم روند تحولات امنیتی منطقه و اجرایی‌کردن توافقات صورت گرفته میان ایران، روسیه و ترکیه در مورد بحران سوریه، «مقابله با تروریسم، امنیت مرزهای مشترک و همچنین رخدادهای اخیر در کردستان عراق» مورد بررسی و تبادل نظر قرار خواهند گرفت.

۲۶ مردادماه سال جاری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران به‌همراه یک هیئت بلندپایه به ترکیه سفر کرده بود که در آن سفر محمد باقری با نورالدین جانیکلی، وزیر دفاع ملی ترکیه و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد. در آن دیدارها دو طرف ایرانی و ترکیه‌ای به تأکید مخالفت خود با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق را اعلام کردند و اردوغان نیز از «عملیات مشترک علیه گروه‌های تروریستی» استقبال کرد.

رسانه‌های ترکیه گزارش داده‌ بودند که محمد باقری به وزیر دفاع ملی و به رئیس جمهوری ترکیه پیشنهاد داد که ایران و ترکیه ابتدا عملیات مشترکی در سنجار، در شمال غربی عراق انجام دهند. احتمال می‌رود که در جریان دیدار هیئت بلندپایه نظامی ترکیه از ایران این عملیات نیز یکی از موضوعات مورد بحث باشد.

دولت ترکیه با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) از سال ۱۹۸۴ در جنگ است و مایل است با ایران بر سر مقابله با این گروه در مرزهای دو کشور، به توافق برسد.

در همین حال اردوغان سفر روز چهارشنبه ۱۲ مهر به ایران سفر خواهد کرد. او روز گذشته (یکشنبه) گفت این سفر در راستای مشارکت در نشست شورای مشترک استراتژیک انجام می‌شود و همه‌پرسی کردستان عراق در رأس رایزنی‌های‌اش با حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری و همچنین علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

به‌گفته اردوغان پس از این سفر، نقشه راه مرحله بعدی برای ترکیه مشخص خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

مذاکرات امنیتی ترکیه و ایران در تهران

Share