Share

قوه قضائیه ایران در ادامه آزادی شماری از زندانیان سیاسی، هاشم خواستار از فعالان انجمن‌های صنفی معلمان، مسعود لواسانی، روزنامه‌نگار، معین محمدبیگی و نیما پوریعقوب فعال دانشجویی را آزاد کرد.

 

به گزارش تارنمای آفتاب این چهار زندانی سیاسی روز جمعه ۱۸ شهریور ۱۳۹۰ آزاد شده‌اند که در این میان مسعود لواسانی با پایان یافتن دوران محکومیت دو ساله خود آزاد شده است.
پیش از این نیز شمار دیگری از زندانیان سیاسی در ایران آزاد شده بودند.
عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران پیشتر گفته بود ۱۰۰ زندانی سیاسی با «عفو» آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی آزاد خواهند شد.
در واکنش به آزادی برخی از زندانیان سیاسی، محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری پیشین ایران طی پیامی ابراز امیدواری کرد حکومت ایران در ادامه آزادی شماری از زندانیان سیاسی، گام‌های «سریع» بعدی را برای «برداشتن حبس و حصرها» بردارد.
محمد خاتمی در این پیام به‌طور مستقیم به نام میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از رهبران مخالفان که از بهمن ۱۳۸۹ در بازداشت خانگی به‌سر می‌برند، نکرده اما ظاهراً درخواست «برداشتن حصرها» که از سوی وی در این پیام مطرح شده، به این دو رهبر مخالفان اشاره دارد.

علی ملیحی، عضو زندانی شورای سیاست‌گذاری سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) در نامه‌ای که از داخل زندان نوشته است، می‌گوید شهادت می‌دهد زندانیان سیاسی که آزاد شده‌اند، از عملکرد و عقاید خود نادم نبوده و نیستند

خاتمی پیشتر نیز خواهان «رفع حصر» موسوی و کروبی و آزادی زندانیان سیاسی شده بود.
محمد خاتمی در این پیام، آزادی زندانیان سیاسی را «تدبیر نظام» و «تلطیف فضای سیاسی و اجتماعی» توصیف کرده است.
شماری از فعالان سیاسی در ایران نیز آزادی ۷۰ زندانی سیاسی را باعث شکل‌گیری «آرامش» در این کشور توصیف کرده‌اند.

چندی پیش علی مطهری، نماینده مجلس ایران به روزنامه شرق گفت آزادی زندانیان سیاسی، ایران را به شرایط پیش از انتخابات سال ۱۳۸۸ برمی‌گرداند.
به گفته مطهری، آزادی زندانیان سیاسی باعث می‌شود «برخی از مخالفان که به دلیل تندروی‌ها در موضع لجاجت افتاده بودند، احساس عدالت و انصاف کنند و موضع خودشان را تغییر دهند.»
عبدالواحد موسوی لاری، وزیر کشور دولت محمد خاتمی نیز گفته «آزادی زندانیان در تغییر فضا به شدت موثر است.»
به گفته دادستان تهران این زندانیان به دلیل «ابراز پشیمانی» و «تقاضای عفو» از زندان آزاد شده‌اند اما علی ملیحی، عضو زندانی شورای سیاست‌گذاری سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) در نامه‌ای که از داخل زندان نوشته است، می‌گوید شهادت می‌دهد زندانیان سیاسی که آزاد شده‌اند، از «عملکرد و عقاید خود نادم نبوده و نیستند.»
به گفته این زندانی سیاسی «کسانی باید از عملکرد خود نادم و پشیمان باشند که نحوه رفتارشان با ملت ایران به خصوص در دو سال گذشته عرفاً جنایت نامیده می‌شود.»
در همین حال صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران نیز هفته گذشته تحلیل های مخالفان را درباره آزادی زندانیان سیاسی «مغرضانه» خواند.

Share