Share

نیروهای عراقی اعلام کردند که بامداد چهارشنبه ۴ اکتبر / ۱۲ مهر حمله نهایی برای بازپس‌گیری شهر حویجه در شمال عراق را آغاز کردند. سازمان ملل می‌گوید شمار غیرنظامیانی که از حویجه گریخته‌اند به حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر رسیده است.

نیروهای عراقی در نزدیکی شهر حویجه

نیروهای عراقی در نزدیکی شهر حویجه

حمله به حویجه واقع در غرب شهر نفت‌خیز کرکوک، پنج‌شنبه ۲۱ سپتامبر / ۳۰ شهریور آغاز شده بود.

به‌گزارش رویترز، نیروهای عراقی روز دوشنبه گذشته پایگاه هوایی رشاد را که در حدود ۳۰ کیلومتری جنوب حویجه قرار دارد تصرف کردند. گروه «دولت اسلامی» (داعش) از این پایگاه به‌عنوان مرکز آموزشی و تدارکاتی استفاده می‌کرد.

منطقه دیگری که همچنان در دست داعش است در امتداد مرز سوریه قرار دارد.

منطقه حویجه شامل ۵۰۰ روستا و چهار شهر کوچک است که همه از سال ۲۰۱۴ تحت کنترل داعش قرار دارند. بیشتر ساکنان حویجه عرب‌های اهل تسنن هستند.

در عملیات آزادسازی حویجه، ارتش عراق، حشد الشعبی، بسیج عشایری، پلیس فدرال و نیروهای ضدتروریسم شرکت دارند.

جبار یاور، دبیرکل پیشمرگه‌های کرد، در آغاز حمله به حویجه گفته بود که پیشمرگه‌ها در این عملیات شرکت نمی‌کنند. یاور افزوده بود که پیشمرگه‌ها تنها خطوط دفاعی خود را تقویت خواهند کرد و اجازه نخواهند داد که نیروهای داعش به خطوط آن‌ها نفوذ کنند.

در همین حال سازمان ملل اعلام کرده است که ۷۸ هزار نفر از مردم حویجه در محاصره داعش قرار دارند.

ینس لارکه، سخنگوی عملیات بشردوستانه سازمان ملل گفته است که در نخستین هفته عملیات آزادسازی حویجه شمار کسانی که از این منطقه گریخته‌اند از هفت هزار نفر به حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر رسیده و ۷۸ هزار نفر نیز در محاصره هستند.

او همچنین پیش‌بینی کرده که در روزهای آینده افراد بیشتری از حویجه و اطراف آن بگریزند.

سخنگوی عملیات بشردوستانه سازمان ملل نسبت به سلامت غیرنظامیان ابراز نگرانی کرده و از نظامیان خواسته است که از آن‌ها حمایت کرده و اجازه خروج از حویجه را به آن‌ها بدهند.

بیشتر بخوانید:

آغاز عملیات آزادسازی حویجه در آستانه همه‌پرسی استقلال کردستان

Share