Share

نیروگاه اتمی بوشهر در حالی قرار است دوشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۰ «پیش راه‌اندازی» شود که سعید لیلاز، اقتصاددان در ایران از این رویداد ابراز نگرانی کرده است.

 

به گزارش یورونیوز، لیلاز گفته است: «من در مورد راه‌اندازی نیروگاه هسته‌ای بوشهر نگران هستم، چرا که شاید عربستان سعودی یا کشورهای دیگر منطقه هم مشتاق به راه‌اندازی امکاناتی مشابه باشند تا بتوانند در مقابل تهران و در حیطه این توانایی استراتژیک بایستند.»

یورونیوز جزییات بیشتری درباره سخنان این اقتصاددان منتشر نکرده است.
به گفته محمد احمدیان، پیمانکار ایرانی ساخت نیروگاه اتمی بوشهر، بهره‌برداری مقدماتی از نیروگاه بوشهر دوشنبه ۲۱ شهریور آغاز می‌شود.

سعید لیلاز: من در مورد راه‌اندازی نیروگاه هسته‌ای بوشهر نگران هستم، چرا که شاید عربستان سعودی یا کشورهای دیگر منطقه هم مشتاق به راه‌اندازی امکاناتی مشابه باشند تا بتوانند در مقابل تهران و در حیطه این توانایی استراتژیک بایستند

وی به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته: «نیروگاه در روز دوشنبه به شبکه برق سراسری کشور متصل می‌شود و در روزهای آینده و با هماهنگی با وزارت نیرو توان نیروگاه تا ۴۰۰ مگاوات افزایش پیدا می‌کند.»
احمدیان از اواخر آبان یا اوایل آذر سال جاری به عنوان زمان «نهایی» بهره‌برداری از این نیروگاه نام برده است.
وی همچنین اعلام رقم تمام‌شده قرارداد ایران و روسیه برای ساخت نیروگاه بوشهر را به «مصلحت» ندانسته است.
در همین حال خبرگزاری کار ایران (ایلنا) نیز گزارش داده علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه ۲۰ شهریور در نشست کمیسیون اقتصادی ایران و روسیه گفته: «نیروگاه بوشهر از ارزشمندترین نمادهای همکاری ایران و روسیه است.»
صالحی در حالی همکاری روسیه را در ساخت نیروگاه بوشهر «ارزشمند» توصیف کرده که شماری از نمایندگان مجلس ایران از نحوه تکمیل این نیروگاه به دست روسیه انتقاد می‌کنند.
حسین نجابت یکی از نمایندگان مجلس ۱۴ شهریور گفت روسیه در راه‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر «رو راست» نبوده و پس از افتتاح کامل این نیروگاه «باید برای همیشه با حضور روس‌ها در طرح‌های اتمی ایران خداحافظی کرد.»
وی از روسیه به‌عنوان کشور «سست پیمان» نام برده «بدقولی‌هایش» در راه‌اندازی نیروگاه بوشهر «خاطره تلخی» شده است.
نیروگاه بوشهر نخستین نیروگاه اتمی ایران است که از ۳۵ سال پیش ساخت آن آغاز شده اما هنوز راه‌اندازی نشده است. ایران می‌گوید هدفش از راه‌اندازی نیروگاه بوشهر تولید برق است.
عملیات احداث این نیروگاه در سال ۱۳۵۵ و در زمان محمدرضا پهلوی، آخرین پادشاه ایران طی قراردادی با کشور آلمان آغاز شد. اما در زمان جنگ ایران و عراق در دهه ۶۰ خورشیدی، آلمان از ادامه همکاری در این پروژه انصراف داد.
با انصراف آلمان، روسیه از ۱۵ سال پیش کار احداث نیروگاه بوشهر را آغاز کرده اما تاکنون زمان راه‌اندازی این نیروگاه چندین بار به تعویق افتاده است.
با تأخیرهای پی‌درپی در راه‌اندازی نیروگاه بوشهر، مجلس ایران کمیته‌ای برای بررسی این موضوع تشکیل داد.
حسن غفوری‌فرد، رئیس کمیته ویژه بررسی علل تأخیر نیروگاه بوشهر چندی پیش به خبرگزاری مهر گفت ممکن است ساخت یک نیروگاه اتمی‌ جدید از تکمیل نیروگاه بوشهر باصرفه‌تر باشد.

Share