Share

حکم شهرداری عبدالحمید معافیان، منتخب شورای شهر شیراز برای تصدی مسئولیت شهرداری این شهر از سوی وزارت کشور صادر نشد.

وزارت کشور پس از گذشت بیش از ۴۰ روز از انتخاب عبدالحمید معافیان به عنوان شهردار شیراز، از شورای شهر شیراز خواست «گزینه بعدی خود را متناسب با شرایط مطرح‌ شده در قوانین مربوطه»، معرفی کند.

عبدالحمید معافیان در انتخابات اردیبهشت سال جاری مسئول ستاد انتخاباتی حسن روحانی در استان فارس بود.

عبدالحمید معافیان، منتخب شورای شهر شیراز برای شهرداری این شهر

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) بنا بر متن نامه وزارت کشور درباره رد صلاحیت شهردار منتخب شورای شهر شیراز که در فضای مجازی منتشر شده است، به دلیل آنچه که وزارت کشور «استفساریه اخیر مجلس در خصوص تبصره یک قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان مصوب سال ۹۵» اعلام کرده، عبدالحمید معافیان شرایط احراز مسئولیت شهرداری شیراز را ندارد.

وزارت کشور از شورای شهر شیراز خواسته است گزینه بعدی خود را متناسب با شرایط مطرح‌ شده در قوانین مربوطه، معرفی کند.

عبدالحمید معافیان، رئیس شورای اصلاح طلبان استان فارس و رئیس ستاد انتخاباتی حسن روحانی در انتخابات ۹۶ در ۲۸ مرداد ماه ۹۶ به عنوان شهردار منتخب شورای شهر شیراز انتخاب شد. او از مهم‌ترین چهره‌های جریان اصلاحات در استان فارس است که در سال ۱۳۹۲ بیش از یک ماه در بازداشت نهادهای امنیتی شیراز بود.

معاونت سازمان برنامه و بودجه و معاونت وزارت آموزش و پرورش از جمله سمت‌های پیشین عبدالحمید معافیان بوده است.

تصویر نامه وزارت کشور مبنی بر عدم صلاحیت عبدالحمید معافیان

از ۱۳ عضو شورای اسلامی شهر شیراز در دوره پنجم، ۱۲ نفر از فهرست انتخاباتی امید (اصلاح طلبان) و یک نفر از فهرست انتخاباتی اصولگرایان هستند.

عبدالحمید معافیان موفق شده بود هر ۱۳ رای این شورا به عنوان شهردار منتخب را به دست آورد.

در همین ارتباط سیروس پاک‌فطرت، تنها عضو اصولگرای شورای شهر شیراز به خبرگزاری تسنیم گفته است: «شورا باید در کمترین زمان ممکن نشست غیرعلنی برگزار کرده و شرایط و معیار انتخاب مجدد شهردار را بررسی کند. در حال حاضر نظرها برای انتخاب گزینه شهرداری شیراز مختلف است و باید اعضا با گرفتن برنامه و تطبیق ضوابط و شرایط و بررسی مدارک بین یک تا سه گزینه انتخاب کنند. معتقدم علاوه بر ۲۴ گزینه قبلی که مورد بحث و بررسی قرار گرفته، گزینه‌های جدید برای تصدی شهرداری شیراز معرفی شوند.»

همچنین لیلا دودمان، رئیس کمیسیون فرهنگی-اجتماعی شورای شهر شیراز به خبرگزاری فارس گفته است: «شورای شهر در انتخاب شهردار روال قانونی را طی کرده است و نتیجه را نیز در چهارچوب قانونی از سوی وزارت کشور می‌پذیریم.»

در سال‌های اخیر بحث استفاده از نیروهای بازنشسته در مناسب مختلف کشور در جریان بوده است.

گفته می‌شود تعداد زیادی از افرادی که به زمان بازنشستگی رسیده‌اند، به دلایل مختلف همچنان در سمت‌های کلان مدیریتی کشور حضور دارند که از جمله این افراد می‌توان از احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر سابق صنایع و مشاور فعلی وزیر نفت و علی اکبر ولایتی، رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد نام برد.

Share