Share

از مهر ماه سال جاری کلاس‌های حوزوی برای دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی‌رضا پورمحمد، کارشناس حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان مرکز دانشگاه صنعتی امیرکبیر اعلام کرد که از ۲۰ مهرماه سال جاری کلاس‌های درس حوزوی دانشگاه آغاز می‌شود.

پورمحمد گفت دانشجویان این دانشگاه تا ۹ مهرماه می‌توانند برای ثبت نام در این کلاس‌ها اقدام کنند.
وی همچنین افزود که افزون بر دانشجویان دانشگاه امیرکبیر، دانش‌آموختگان این دانشگاه و دیگر دانشجویان نیز می‌توانند در این دوره‌ها ثبت نام کنند.

به گفته علی‌رضا پورمحمد در این کلاس‌ها ۶۶ واحد تدریس می‌شود و دوره تدریس آن شش ترم 11 ماهه است که سه سال به طول می‌انجامد.

وی گفت امکان پذیرش حدود ۱۰۰ نفر در کلاس‌های تدریس دروس حوزوی دانشگاه امیرکبیر فراهم شده است و هزینه شرکت در این کلاسها هر ترم ۳۰ هزار تومان است.

در ۱۹ اردیبهشت‌ماه سال جاری، غلام‌رضا خواجه سروی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم ایران از ارسال بخشنامه به دانشگاه‌ها برای تقویت و ایجاد حوزه‌های علمیه دانشجویی خبر داده بود

پیش از این در ۱۹ اردیبهشت‌ماه سال جاری، غلام‌رضا خواجه سروی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم ایران از ارسال بخشنامه به دانشگاه‌ها برای تقویت و ایجاد حوزه‌های علمیه دانشجویی خبر داده بود.

خواجه سروی از توسعه حوزه های علمیه دانشجویی به عنوان تدبیری برای ارتقای دانش دینی دانشجویان یاد کرد و گفت: «اعتقاد داریم اگر دانشجویان در زمینه مباحث دینی از آموزش کلاسیک برخوردار شوند در بینش‌شان تأثیر می‌گذارد.»

وی با بیان این‌که در حال حاضر در ۳۰ دانشگاه کشور حوزه علمیه دانشجویی فعال است، گفت: «استان‌های سمنان، آذربایجان شرقی و مرکزی به تازگی طرح ایجاد حوزه‌های علمیه دانشجویی را تکمیل کرده‌اند و اجرایی می‌کنند.»

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: «طلاب دانشجو در این حوزه‌ها نزدیک به ۶۴ واحد درسی می‌گذرانند و ترکیب این دروس هم اعتقادی دینی است و هم مسائل فرهنگی سیاسی ایران است.»

اسلامی کردن دانشگاه‌های ایران یکی از دغدغه‌های اصلی وزارت علوم ایران است که هم در تغییرات بنیادین در درس‌های علوم انسانی، هم در برکناری استادان دانشگاه‌ها و هم در جداسازی دختران و پسران در محیط دانشگاهی خود را نشان می‌دهد.

طرح اجرای کلاس‌های حوزه علمیه در دانشگاه نیز در چارچوب اسلامی کردن دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد.
 

Share