Share

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی چهارشنبه ۱۲ مهر (۴ اکتبر) در دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه همه‌پرسی در کردستان عراق را «خیانت به منطقه و موجب تهدید آینده آن» خواند. او از اردوغان خواست که در هماهنگی با ایران «همکاری، همفکری و تصمیم‌های واحد و جدی سیاسی و اقتصادی» علیه اقلیم کردستان انجام شود.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در دیدار و گفت‌وگو با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه

پایگاه خبری رهبر جمهوری اسلامی گزارشی از آنچه که خامنه‌ای و اردوغان به یکدیگر گفتند منتشر کرده است:

  •  آنچه که خامنه‌ای گفت:

آمریکا و قدرت‌های خارجی، غیرقابل اعتماد و به دنبال ایجاد یک «اسرائیل جدید» در منطقه هستند.

ایران و ترکیه باید در مقابله با این حادثه، هر اقدام ممکن را انجام دهند و دولت عراق نیز باید در این قضیه به‌صورت جدی، تصمیم‌گیری و اقدام کند.

همکاری، همفکری و تصمیم‌های واحد و جدی سیاسی و اقتصادی» از سوی ایران و ترکیه در مقابله با این قضیه را بسیار مهم است. نگاه آمریکا و دولت‌های اروپایی به این موضوع با نگاه ایران و ترکیه کاملاً متفاوت است و آمریکا مایل است که همواره یک عامل ایذایی علیه ایران و ترکیه در اختیار داشته باشد، بنابراین به آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها و مواضع آن‌ها به‌هیچ‌وجه نمی‌توان اعتماد کرد.

  •  آنچه که اردوغان گفت:

لازم است ایران، ترکیه و عراق در مسئله‌ کردستان عراق اقدامات مشترکی انجام دهند. بر اساس اسناد و شواهد غیرقابل انکار، آمریکا و اسرائیل درخصوص مسئله‌ کردستان به یک توافق کلی رسیده‌اند و بارزانی با برگزاری همه‌پرسی، خطایی غیر قابل بخشش مرتکب شد.

به‌جز اسرائیل، هیچ‌کس کردستان عراق را به رسمیت نشناخته است. همسایگان عراق، قطعاً نمی‌توانند این تصمیم را قبول کنند، بنابراین مسئولان کردستان عراق از این پس قدمی نمی‌توانند بردارند و راه رهایی نخواهند داشت.

کارهای فراوانی وجود دارد که می‌توانیم با همکاری یکدیگر انجام دهیم اگرچه عده‌ای از گسترش این همکاری‌ها خوشحال نخواهند شد و تلاش خواهند کرد که این گام‌های مثبت را متوقف کنند. امید است که با برگزاری سالانه‌ شورای راهبردی در ایران و ترکیه، تصمیمات و توافقات به‌طور جدی عملیاتی شود.

  • سفر عبادی به پاریس

در همه‌پرسی استقلال کردستان ۹۲.۷ درصد از رأی‌دهندگان به جدایی کردستان از عراق رأی دادند. بغداد، تهران و آنکارا همه‌پرسی را غیرقانونی خوانده‌اند. بغداد کنترل فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه را به دست گرفته و ایران و ترکیه نیز همراه با یگان‌های ارتش عراق رزمایش‌های مشترکی را در گذرگاه‌های مرزی با اقلیم کردستان برگزار کرده‌اند. آیت‌الله علی سیستانی، مرجع تقلید شیعیان عراق از دولت اقلیم و از دولت عبادی خواسته است با یکدیگر مذاکره کنند. دولت عبادی اما هرگونه مذاکره با اقلیم را منوط به ابطال همه‌پرسی استقلال کردستان کرده است.

حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق برای دیدار و گفت‌وگو با امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه چهارشنبه ۴ اکتبر وارد پاریس شده است. رئیس جمهور فرانسه و نخست‌وزیر عراق در الیزه درباره حفظ یکپارچگی عراق با در نظر گرفتن حقوق کردهای عراق با هم گفت‌وگو می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

ایران، ترکیه و عراق علیه اقلیم کردستان اقدامات بیشتری انجام خواهند داد

Share