Share

در پی همه‌پرسی بحث‌برانگیز استقلال کاتالونیا، کارلِس پوجدمون، رئیس دولت محلی کاتالونیا اتحادیه اروپا را به بی‌عملی متهم کرد و گفت: «چرا اتحادیه اروپا از رفتار پلیس قاطعانه انتقاد نکرد؟»

کارلِس پوجدمون، رئیس دولت محلی کاتالونیا

کارلِس پوجدمون، رئیس دولت محلی کاتالونیا

اشاره کارلِس پوجدمون در گفت‌وگو با روزنامه «بیلد» آلمان به رفتار خشونت‌بار پلیس اسپانیا در جریان همه‌پرسی استقلال کاتالونیا در روز یکشنبه یکم اکتبر / ۹ مهر است. در این حملات حدود ۹۰۰ نفر زخمی شدند.

پوجدمون گفت: «حقوق بنیادین آزادیِ شهروندان اروپایی نقض شده اما اروپا واکنشی نشان نمی‌دهد. اگر چنین اتفاقی در ترکیه، لهستان و یا مجارستان رخ می‌داد مخالفت‌ها با آن شدید بود.»

پارلمان اروپا روز گذشته، چهارشنبه ۴ اکتبر / ۱۲ مهر در نشست عمومی خود به بحران کاتالونیا و جدا شدن این منطقه از اسپانیا پرداخت.

در این نشست آنتونیو تایانی، رئیس پارلمان اروپا گفت: «در همه‌پرسی کاتالونیا هیچ یک از طرف‌ها از رویدادهایی که رخ داد، خوشحال نیستند.»

او افزود: «تصمیم‌های یک‌جانبه، از جمله اعلام استقلال از یک عضو اتحادیه اروپا، در تضاد با قوانین حقوقی اروپا است و منجر به اختلاف‌های خطرناک خواهد شد.»

رئیس دولت محلی کاتالونیا در مصاحبه با روزنامه «بیلد» گفته است که از احتمال بازداشت خود ترسی ندارد: «من از آن‌چه دولت اسپانیا انجام می‌دهد دیگر تعجبی نمی‌کنم. بازداشت من هم به‌عنوان یک گام وحشیانه ممکن است.»

کارلِس پوجدمون گفته است که دولت مرکزی در مادرید «اشتباه پشت اشتباه» می‌کند و واقعیت را پنهان می‌سازد.

شامگاه چهارشنبه دفتر ماریانو راخوی، نخست‌وزیر محافظه‌کار اسپانیا، در بیانیه‌ای بار دیگر گفت‌وگو با کاتالونیا را رد کرد و گفت در مورد اقدامات غیرقانونی مذاکره‌ای صورت نخواهد گرفت.

در این بیانیه همچنین آمده بود که مذاکره تنها زمانی انجام خواهد شد که رئیس دولت محلی کاتالونیا به اجرای قانون بازگردد.

پیش از این بیانیه، کارلس پوجدمون یک بار دیگر دولت مرکزی را به مذاکره فراخوانده بود. او در یک سخنرانی تلویزیونی گفته بود اکنون زمان مناسبی برای میانجی‌گری است.

ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا

ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا

او همچنین از فیلیپ ششم پادشاه اسپانیا انتقاد کرده و گفته بود که تنها به بخشی از جمعیت اسپانیا توجه نشان می‌دهد و عامدانه از میلیون‌ها نفر مردم کاتالونیا چشم می‌پوشد.

پادشاه اسپانیا در یک برنامه تلویزیونی که به‌طور زنده پخش می‌شد رهبران منطقه کاتالونیا را به عدم وفاداری به دولت و حکومت اسپانیا متهم کرده و گفته بود آن‌ها با زیر پا گذاشتن اصول دموکراتیک باعث تفرقه و انشقاق در بین مردم کاتالونیا شده‌اند.

پوجدمون در این‌باره افزوده بود که قانون اساسی‌ به پادشاه نقش میانجی داده اما او از آن صرف نظر کرده است.

در همین حال رویترز گزارش داده که میریا بویا، قانونگذار منطقه کاتالونیا و عضو پارلمان این منطقه اعلام کرده است که کاتالونیا روز دوشنبه اعلام استقلال خواهد کرد.

میریا بویا گفته است که این اقدام با آگاهی از احتمال محرومیت‌ها و بازداشت‌ها صورت می‌گیرد.

پوجدمون نیز پیش از این از اعلام استقلال در روزهای نزدیک خبر داده بود.

به‌گفته دولت محلی کاتالونیا، در همه‌پرسی روز یکشنبه گذشته ۹۰ درصد به استقلال این منطقه رأی دادند. مشارکت انتخاباتی ۴۲ درصد بود، اما حوزه‌های رأی‌گیری بسیاری توسط پلیس اسپانیا بسته شد.

روز سه‌شنبه گذشته سراسر منطقه کاتالونیا در اعتصاب عمومی بود و موافقان استقلال در اعتراض به دولت مرکزی دست به تظاهرات مسالمت‌آمیز گسترده‌ای زدند.

بیشتر بخوانید:

رهبر کاتالونیا: به زودی اعلام استقلال می‌کنیم

کاتالونیا در اعتصاب عمومی

Share