Share

محمد جراحی، از فعالان کارگری باسابقه، صبح روز پنجشنبه ۱۳ مهر در بیمارستان درگذشت. مرگ او پس از جدالی سخت با بیماری سرطان رخ داد.

محمد جراحی پس از آزادی از زندان

جراحی چهار سال پیش و زمانی که در ارتباط با فعالیت‌هایش در دفاع از حقوق کارگران در تبریز زندانی بود به اختلالات تیروئید دچار شد اما به رغم توصیه پزشکان، مسئولان زندان از دادن مرخصی پزشکی برای درمان او سر باز زدند.

محمد جراحی متولد تبریز و عضو کمیته‌ پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری بود. او سال ۹۰ دستگیر و در دادگاه به تلاش برای ایجاد «تشکل غیرقانونی» و «تبلیغ علیه نظام» به زندان محکوم شد.

در زندان تبریز به بند هشت کاردرمانی، بند ویژه معتادان انتقال یافت و در نهایت مرداد ماه سال ۹۵، پس از آنکه پنج سال از زندگی خود را بدون یک روز مرخصی در زندان گذراند، آزاد شد. او پس از آزادی تحت مداوا بود.

محمد جراحی روز دوشنبه ۱۰ مهر به بیمارستان شهدای تجریش منتقل شد و قرار بود روز چهارشنبه مورد عمل جراحی قرار بگیرد اما به دلیل وخامت حالش به بخش ICU منتقل شد و درگذشت.

 جراحی سال ۹۲ در نامه ای از زندان خطاب به تشکل‌های کارگری جهان نوشته بود:

«من محمد جراحی، کارگر زندانی و عضو کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری هستم. من بیش از دو سال است در زندان تبریز به سر می برم . در زندان دچار بیماری غده خوش خیم تیرویید شدم. هنگام مراجعه به بیمارستان با دستبند به دست و زنجیر به پا چنان از توهین و بدرفتاری زندانبان و ماموران همراه اذیت و آزار شدم که دیگر راضی به مراجعه به بیمارستان نیستم …. مرا به دلایل واهی به شش سال زندان محکوم کردند. من یک کارگرم و کلیه فعالیت هایم در جهت تشکیل سندیکا و دیگر تشکل‌های کارگری بوده است. تشکیل تشکل‌های کارگری و سندیکا طبق مقاوله‌نامه سازمان جهانی کار آزاد است. دولت جمهوری  اسلامی ایران هم عضو این سازمان جهانی است و متعهد به انجام این مقاوله نامه های جهانی است. ایجاد سندیکا و دیگر تشکل‌های واقعی از ابتدایی ترین حقوق ما کارگران است. من یک کارگرم و تا ایجاد تشکل‌ها و سندیکا فعالیت خواهم کرد.»

اعلام خبر مرگ محمد جراحی در فضای مجازی واکنش‌هایی را در پی داشته است. نمونه‌ای از واکنش‌ها با هشتگ محمد جراحی از این قرارند:

  • زندان قتلگاه تو بود.
  • محمد جراحی سالم بود وقتی دستگیر شد! مریض شد اما درمانش نکردند، یک سال پیش آزاد شد و امروز بیماری لعنتی او را با خود بُرد ….
  • اصلاحات گام به گام و یواشکی نذاشت که به موقع خدمات درمانی رو دریافت کنه. مثل علیرضا رجایی، آرش‌صادقی، سهیل‌عربی.
  • پروژه ج.ا برای کشتن مخالفانش بسیار دقیق است. عدم به موقع درمان باعث میشه از بین برن بدون اینکه ج.ا متهم به کشتن مخالفانش بشود.
  • اگه تو اون دنیا، غروبا که کارخونه تعطیل می شه راه برگشتن به خونه این قد سربالا نباشه، مُردن چیز بدی نیست.
  • محمد جراحی، فعال کارگری هم به جمع قربانیان «مرگ خاموش» زندانیان سیاسی پیوست. او بعد از پنج سال زندان بر اثر سرطان درگذشت.
  • “کجا شکایت تو را بریم/وقتی شکایت وامدار توست…”

مراسم خاکسپاری محمد جراحی روز جمعه ۱۴ مهر در تبریز برگزار خواهد شد.

Share