Share

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در یک نشست خبری مشترک با حیدر عبادی نخست‌وزیر عراق که پنجشنبه ۵ اکتبر در پاریس برگزار شد، یک بار دیگر پیشنهاد میانجیگری فرانسه در بحران سیاسی بین اربیل و بغداد را مطرح کرد. مکرون اعلام کرد که فرانسه از یکپارچگی عراق حمایت می‌کند.

حیدر عبادی نخست وزیر عراق و امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه

رئیس جمهور فرانسه در نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر عراق گفت: «فرانسه مشتاق است که در عراق آشتی ملی برقرار شود.»

امانوئل مکرون اعلام کرد که فرانسه همچنان از بغداد در مبارزه با گروه دولت اسلامی (داعش) حمایت می‌کند.

نخست‌وزیر عراق شامگاه گذشته به دعوت رئیس جمهور فرانسه وارد پاریس شد. این نخستین سفر عبادی به خارج از عراق بعد از برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان است.  عبادی گفته است سفرش به فرانسه به همه‌پرسی استقلال کردستان ربط ندارد و صرفاً برای عقد قراردادهای تجاری به فرانسه سفر کرده است. با این‌حال مهم‌ترین موضوع نشست خبری مشترک او با رئیس جمهور فرانسه همه‌پرسی استقلال کردستان عراق بود.

حیدر عبادی در نشست خبری الیزه اعلام کرد که بغداد در پی درگیری نظامی با اقلیم کردستان نیست.

او گفت: «از نیروهای پیشمرگه می‌خواهم تا زیر نظر فرماندهی نیروهای فدرال عمل کنند. ما خواهان درگیری مسلحانه یا برخورد با اقلیم کردستان نیستیم.»

نخست‌وزیر عراق یک بار دیگر در این نشست خبری همه‌پرسی استقلال کردستان را غیرقانونی خواند.

در همه‌پرسی استقلال کردستان که دوشنبه ۲۵ سپتامبر برگزار شد، ۹۲.۷ درصد از رأی‌دهندگان به جدایی کردستان از عراق رأی داده‌اند. رئیس جمهور فرانسه هفته گذشته در گفت‌وگوی تلفنی با نخست‌وزیر عراق، بر ضرورت حفظ یکپارچگی و وحدت عراق تأکید کرده بود. مکرون اما به تأکید گفته بود که در همان حال حقوق مردم کرد در عراق هم می‌بایست در نظر گرفته شود.

بیشتر بخوانید:

کاهش تنش بین بغداد و اربیل همزمان با سفر عبادی به پاریس

Share