Share

بهره‌برداری مقدماتی از نیروگاه اتمی بوشهر در مراسمی با حضور مقامات ایران و روسیه در محل این نیروگاه آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در این مراسم فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی، علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه، مجید نامجو، وزیر نیرو ایران و سرگئی کرینکو، رئیس شرکت روس اتم و سرگئی اشماتکو، وزیر انرژی روسیه، حضور داشتند.

در این مراسم از سوی وزیر نیروی ایران پروانه بهره‌برداری از نیروگاه اتمی بوشهر تحویل بهره‌بردار این نیروگاه شد.

بدین ترتیب پس از گذشت دورانی پرفرازو‌نشیب این نیروگاه به شبکه سراسری برق متصل شد.

فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در این مراسم گفت: «ایران و روسیه نشان داده‌اند که با محوریت مشترکات انسانی، احترام متقابل و حفظ منافع ملی دو کشور می‌توانند الگوی جدید اتم برای صلح و رفاه بشری را ارائه کنند.»

فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران: برنامه‌ مشخصی در رابطه با مسائل ایمنی به تأیید متخصصان ایرانی و روسی رسیده است

عباسی با اشاره به وضعیت ایمنی نیروگاه بوشهر گفت: «بلافاصله پس از حادثه‌ فوکوشیما، مسئولان ذی‌ربط مکلف شدند تا بررسی‌های لازم برای استفاده از درس‌های این حادثه‌ تلخ را برای ارتقای سطح ایمنی نیروگاه بوشهر در دستور کار قرار دهند.»

وی افزود: «در این راستا برنامه‌ مشخصی که به تأیید متخصصان ایرانی و روسی رسیده است با جدیت پی‌گیری خواهد شد.»

سرگئی اشماتکو، وزیر انرژی روسیه نیز در این مراسم گفت: «قدرت تولید نیروگاه اتمی بوشهر سه درصد کل تولید برق در ایران است و آرزو می‌کنیم این شاخص افزایش یابد.»

وی افزود: «بوشهر اولین نیروگاه اتمی در خاورمیانه است و امیدواریم روابط و همکاری‌های متقابل ایران و روسیه در آینده ادامه پیدا کند.»

سرگئی کرینکو، رئیس شرکت روس اتم نیز در سخنان خود نیروگاه بوشهر را «سمبلی از همکاری‌ در شرایط سخت سیاسی» دانست.

سرگئی کرینکو، رئیس شرکت روس اتم نیز در سخنان خود نیروگاه بوشهر را «سمبلی از همکاری‌ در شرایط سخت سیاسی» دانست

وی با بیان این‌که « تجهیزات آلمانی که در حدود ۱۲ هزار تن بود انتگراسیون شد»، گفت: «ما بر روی ساختار و پایه‌ این نیروگاه که قبلأ وجود داشت سازه‌ای دیگر را نصب کردیم، در حالی که هیچ‌کس حاضر به انجام چنین کاری در دنیا نبود.»

کرینکو افزود: «هیچ نیروگاهی تا به حال این‌چنین تحت کنترل ارگان‌های داخلی و خارجی نبوده است.»

رئیس شرکت روس اتم به جنبه‌های ایمنی نیروگاه پرداخت و گفت: «ما در این پروژه اهمیت زیادی برای مسائل ایمنی قائل بودیم و با وجود آن‌که راه‌اندازی نیروگاه مدت‌ها به طول انجامید و تأخیرهایی را در بر داشت، همیشه برای مسائل ایمنی بیشترین اهمیت را قائل شده‌ایم.»

کرینکو از دو پروتکل همکاری دیگر با ایران در زمینه‌ تجربیات ایمنی نیروگاه پس از رویداد فوکوشیما و همکاری پرسنل روسی با شرکت بهره‌بردار نیروگاه اتمی بوشهر خبر داد.

نیروگاه بوشهر نخستین نیروگاه اتمی ایران است که از ۳۵ سال پیش ساخت آن آغاز شد. ایران می‌گوید هدفش از راه‌اندازی نیروگاه بوشهر تولید برق است.

عملیات احداث این نیروگاه در سال ۱۳۵۵ و در زمان محمدرضا پهلوی، آخرین پادشاه ایران طی قراردادی با کشور آلمان آغاز شد. اما در زمان جنگ ایران و عراق در دهه ۶۰ خورشیدی، آلمان از ادامه همکاری در این پروژه انصراف داد.

با انصراف آلمان، روسیه از ۱۵ سال پیش کار احداث نیروگاه بوشهر را آغاز کرده اما تاکنون زمان راه‌اندازی این نیروگاه چندین بار به تعویق افتاده بود.

با تأخیرهای پی‌درپی در راه‌اندازی نیروگاه بوشهر، مجلس ایران کمیته‌ای برای بررسی این موضوع تشکیل داد.

حسن غفوری‌فرد، رئیس کمیته ویژه بررسی علل تأخیر نیروگاه بوشهر چند ماه پیش به خبرگزاری مهر گفت ممکن است ساخت یک نیروگاه اتمی‌ جدید از تکمیل نیروگاه بوشهر باصرفه‌تر باشد.
 

Share