Share

از سوی جمهوری اسلامی ایران، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه در مراسم خاکسپاری جلال طالبانی، رئیس جمهوری پیشین عراق شرکت خواهد کرد. احتمال می‌رود ظریف با مقامات کرد درباره همه‌پرسی استقلال کردستان نیز گفت‌وگو کند.

جلال طالبانی (۲۰۱۷ - ۱۹۳۳)

جلال طالبانی (۲۰۱۷ – ۱۹۳۳)

محمدجواد ظریف به‌منظور شرکت در این مراسم صبح جمعه ۱۴ مهر تهران را به مقصد عراق ترک کرد.

یک هیئت بلندپایه نیز در این سفر ظریف را همراهی می‌کند.

جلال طالبانی، رئیس جمهوری پیشین عراق و رهبر اتحاد میهنی کردستان عراق سه‌شنبه ۳ اکتبر / ۱۱ مهر در سن ۸۳ سالگی در آلمان درگذشت. او در سال ۲۰۰۵ به عنوان رئیس‌ جمهوری عراق انتخاب شد و در سال ۲۰۱۰ نیز برای دور دوم در این سمت ابقا شد.

خبرگزاری کردی روداو نوشته است که پیکر جلال طالبانی با هواپیما به سلیمانیه منتقل شده و قرار است این هواپیما ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه به وقت محلی در شهر سلمیانیه فرود آید. نمایندگان محلی و خارجی از جمله نچیروان بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان، در مراسم حاضر خواهند بود.

همچنین تمام احزاب کردی در منطقه کردستان و مناطق دیگر، از جمله اتحادیه دموکراتیک کردستان از سوریه و حزب دموکراتیک خلق کرد (HDP) ترکیه نمایندگانی را به سلیمانیه فرستاده‌اند.

روز چهارشنبه ۴ اکتبر / ۱۲ مهر مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در سخنانی که از تلویزیون اقلیم پخش شد درگذشت طالبانی را به شهروندان کرد تسلیت گفت و یک هفته عزای عمومی اعلام کرد.

احتمال می‌رود که محمدجواد ظریف و هیئت همراه او در این سفر با مقامات کردستان عراق درباره همه‌پرسی استقلال کردستان نیز گفت‌وگو کنند.

ابراهیم رحیم‌پور، معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر خارجه ایران گفته است ایران برای حل بحران کردستان «مسیری را دنبال می‌کند که مثل بازی برد – برد با ۱+۵ به طور یکسانی، هم به نفع ایران و ترکیه و عراق باشد و هم به نفع کردهای اقلیم کردستان.»

معاون وزیر خارجه ایران به حقوق کردهای اقلیم کردستان عراق نیز اشاره کرده و گفته است: «مطمئن‌ایم که می‌توان در این مورد هم حرکتی کرد که کردها به سهم خود و برابری با بقیه قومیت‌ها برسند. چرا که ملت کرد فقط در برخی امور احساس تبعیض می‌کند.»

بیشتر بخوانید:

جلال طالبانی درگذشت

وزارت خارجه ایران: بحران کردستان را با سیاست برد – برد حل می‌کنیم

Share