Share

اتحادیه اروپا از دولت سوریه خواسته تا خشونت علیه مخالفان را متوقف کند.

 

به گزارش ریانووستی، کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۱ (۲۲ شهریور ۱۳۹۰) طی بیانیه‌ای اعلام کرد:‌ «اتحادیه اروپا تقاضا می‌کند بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه و رژیم وی اقدامات خشونت‌بار را فوراً متوقف کرده و تمام تظاهرکنندگان بازداشت شده طی هفته‌های اخیر را آزاد کند.»
این بیانیه افزوده دولت بشار اسد باید «گذار صلح‌آمیز به دموکراسی» را بگشاید.
همچنین اتحادیه عرب نیز روز سه‌شنبه از سوریه خواست تا خونریزی‌ها را متوقف کند.
به گزارش العربیه، شیخ حمد بن‌جاسم، نخست‌وزیر قطر و رئیس نشست اتحادیه عرب گفته:‌ «کشورهای عربی از رژیم حاکم در سوریه می‌خواهند به خشونت پایان دهد و راه گفت‌وگو را در پیش گیرد.»

کاترین اشتون: اتحادیه اروپا تقاضا می‌کند بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه و رژیم وی اقدامات خشونت‌بار را فوراً متوقف کرده و تمام تظاهرکنندگان بازداشت شده طی هفته‌های اخیر را آزاد کند

به گفته وی «بحران» سوریه از طریق «توقف خشونت و خونریزی» و «برخورد حکیمانه و گفت‌وگو» حل خواهد شد.
العربیه گزارش داده در جریان تازه‌ترین درگیری‌ها در سوریه، روز دوشنبه ۱۲ سپتامبر ۲۵ نفر از مخالفان کشته شده‌اند که سه نفر از آن‌ها کودک بوده‌اند.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفته شمار کشته‌شدگان از هنگام آغاز ناآرامی‌ها در سوریه به دست‌کم ۲۶۰۰ نفر رسیده است.
در همین حال مخالفان اعلام کرده‌اند تظاهرات «خشم علیه روسیه» را در اعتراض به مخالفت این کشور با تصویب قطعنامه شورای امنیت علیه مقامات سوریه برپا می‌کنند.
دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهوری روسیه روز دوشنبه بار دیگر گفت با اعمال تحریم‌های گسترده علیه سوریه مخالف است.

به گفته مدودف «قطعنامه شورای امنیت باید همراه با قاطعیت باشد اما نباید به اعمال تحریم‌ها علیه سوریه منجر شود.»
چندی پیش تلاش آمریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان و پرتغال برای تصویب قطعنامه تحریمی علیه سوریه در شورای امنیت سازمان ملل با مخالفت روسیه و چین روبرو شد.
روسیه ضمن مخالفت با تحریم سوریه از «اصلاحات سریع» در این کشور حمایت می‌کند.
اما آلن ژوپه، وزیر خارجه فرانسه روز یکشنبه ۱۱ سپتامبر گفت: «فرانسه و متحدان غربی‌اش معتقدند که حکومت بشار اسد (رئیس‌جمهوری سوریه) مشروعیتش را از دست داده و انجام اصلاحات اینک در این کشور دیر شده است.»
وزیر خارجه فرانسه افزود: «موضع‌گیری‌های شورای امنیت در برابر بحران دردناک کشتار سوری‌ها یک رسوایی است واکنون وقت آن رسیده که سازمان ملل در نیویورک گام موثرتری علیه حکومت بشار اسد بردارد.»
در پی مخالفت چین و روسیه با صدور قطعنامه شورای امنیت، آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم‌های یک‌جانبه‌ای را علیه سوریه اعمال کردند.
تظاهرات مخالفان بشار اسد از میانه مارس ۲۰۱۱ (اسفند ۱۳۸۹) آغاز شده است. دولت سوریه با نسبت دادن این اعتراضات به «خرابکاران مسلح وابسته به بیگانگان» آن‌ها را سرکوب می‌کند. معترضان سوریه‌ای خواهان کناره‌گیری بشار اسد از قدرت هستند.
 

Share