Share

هیأت انتخاب فیلم ایرانی برای معرفی به اسکار ۲۰۱۲ فهرست پنج فیلم مورد نظر خود برای شرکت در این مراسم را اعلام کرد.

به گزارش رسانه‌های ایران، هیأت انتخاب فیلم ایرانی اسکار فهرستی کوتاه از فیلم‌های مورد توجه در بررسی نهایی را اعلام کرد.

اعضای این هیأت رؤیا تیموریان (بازیگر)، پوران درخشنده (فیلم‌ساز)، محمد بزرگ‌نیا (فیلم‌ساز)، شهرام جعفری‌نژاد (منتقد سینما)، محمد داودی (فیلم‌بردار)، علی‌رضا شجاع‌نوری (بازیگر و تهیه‌کننده)، مهدی صباغ‌زاده (فیلم‌ساز)، رسول صدرعاملی (فیلم‌ساز) و امیر اسفندیاری (مدیر امور بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی) هستند.

امیر اسفندیاری، سخنگوی هیأت انتخاب در مورد گزینش پنج فیلم از سوی این هیأت گفت پس از بررسی فهرست رسمی ۶۰ فیلم که از تاریخ نهم مهرماه سال ۸۹ تا هشتم مهرماه سال ۹۰ اکران شده‌اند، پنج فیلم «جدایی نادر از سیمین»، ساخته اصغر فرهادی، «ورود آقایان ممنوع»، ساخته رامبد جوان، «مرهم» ساخته علی‌رضا داودنژاد، «این‌جا بدون من»، ساخته بهرام توکلی و «آلزایمر» ساخته احمدرضا معتمدی، برای بررسی و ارزیابی نهایی مورد توجه قرار خواهند گرفت.

آخرین مهلت ارسال فیلم به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی (اسکار ۲۰۱۲) ۱۱ مهر‌ماه سال جاری است.

صاحب‌نظران سینمای ایران «جدایی نادر از سیمین»، برنده جایزه‌های اصلی جشنواره فیلم برلین را سزاوارترین فیلم برای معرفی به اسکار عنوان می‌کنند

پیش از این در محافل سینمایی ایران از دو فیلم «جدایی نادر از سیمین» و «یه حبه قند»، ساخته رضا میرکریمی به‌عنوان اقبال برتر در معرفی به اسکار نام برده می‌شد اما فیلم میرکریمی تا پاییز اکران نمی‌شود و به همین دلیل شرایط لازم را برای معرفی به اسکار ندارد.

با این‌حال صاحب‌نظران سینمای ایران در گفت‌وگوها و نوشته‌های خود «جدایی نادر از سیمین»، برنده جایزه‌های اصلی جشنواره فیلم برلین را سزاوارترین فیلم برای معرفی به اسکار عنوان می‌کنند.

«جدایی نادر از سیمین» پس از موفقیت در جشنواره برلین در کشورهای مختلف از جمله هلند، فرانسه، آلمان، بلژیک و تایلند به نمایش عمومی درآمد و مورد توجه ویژه تماشاگران و منتقدان قرار گرفت.

این فیلم که قرار است از روز جمعه ۲۵ شهریورماه جاری در سینماهای سوئد نیز به‌روی پرده برود از ۹ دی (۳۰ دسامبر) در سینماهای آمریکا به نمایش درخواهد آمد که فصل بسیار مناسبی برای فیلم‌های اسکاری به‌شمار می‌رود.

صاحب‌نظران ایرانی معتقدند «جدایی نادر از سیمین» می‌تواند موفقیت فیلم «بچه‌های آسمان»، ساخته مجید مجیدی را به‌دست آورد. «بچه‌های آسمان» در سال ۱۹۹۸ به‌عنوان یکی از پنج نامزد نهایی جایزه بهترین فیلم خارجی اسکار برگزیده شد.

این در حالی است که دو سال پیش «درباره الی»، ساخته دیگر اصغر فرهادی و نماینده ایران در اسکار نتوانست به فهرست نهایی نامزدهای اسکار راه یابد.

در میان پنج فیلم معرفی شده از سوی هیأت انتخاب، «ورود آقایان ممنوع» رامبد جوان در هفته‌های اخیر با استقبال بی‌سابقه تماشاگران روبه‌رو گردید و یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های سینمای ایران شد.

فیلم «آلزایمر» ساخته احمدرضا معتمدی در حالی در فهرست پنج فیلم انتخابی آمده که سازنده آن با ارسال نامه‌ای به هیأت انتخاب از حضور در این رقابت انصراف داد

فیلم «آلزایمر» ساخته احمدرضا معتمدی نیز در حالی در فهرست پنج فیلم انتخابی آمده که سازنده آن امروز با ارسال نامه‌ای به هیأت انتخاب از حضور در این رقابت انصراف داد.

احمدرضا معتمدی در این نامه از «محرومیت‌ها و تبعیض‌های خرد و کلان» خود در سینمای ایران نوشته و آورده است: «آلزایمر نه سفارش دولتی است و نه اینجانب در طول این ۳۰ سال یک سطر سفارش پذیرفته‌ام، چرا که هنر را اساسأ سفارش نمی‌انگارم و این طی طریق را به صلاح فرهنگ نمی‌پندارم. زیاده مصدع شدم از این همه نامهربانی رنج می‌برم.»

پیش از این عزت‌الله ضرغامی، رئیس سازمان صداوسیما فیلم «آلزایمر» را شایسته معرفی به رقابت‌های اسکار دانسته بود و برخی این فیلم را مورد حمایت مسئولان امور سینمایی ایران عنوان کرده بودند.

«مرهم»، ساخته علی‌رضا داودنژاد نیز در جشنواره‌ فیلم فجر سال گذشته با استقبال مردم و منتقدان روبه‌رو شد. این فیلم چندی پیش در مرکز فرهنگی «ژنسیکل» شیکاگو موفق به دریافت جایزه‌ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران شد و کبری حسن‌زاده اصفهانی بازیگر آن نیز در جشنواره دوبی برگزیده شد.

«این‌جا بدون من» سومین ساخته کارگردان جوان، بهرام توکلی، اقتباسی از نمایش‌نامه «باغ وحشی شیشه‌ای» تنسی ویلیامز است که در آخرین روزهای جشنواره فجر به نمایش در آمد و با تحسین تماشاگران روبه‌رو شد.

«این‌جا بدون من»، در چهارمین جشنواره فیلم شهر، تندیس بهترین کارگردانی و در پنجمین جشن منتقدان سینمای ایران، تندیس بهترین فیلم‌نامه را برای بهرام توکلی به ارمغان آورد و به بخش مسابقه جشنواره تائورمینا نیز راه یافت.

فیلم ایرانی برگزیده برای اسکار بهترین فیلم خارجی، رقیبان سرسختی چون «پوستی که در آن زندگی می‌کنیم» پدرو المادوار اسپانیایی، «ما یک پاپ داریم» نانی مورتی ایتالیایی و «پسری با دوچرخه» برادران داردن بلژیکی را پیش رو خواهد داشت.

هشتاد و چهارمین دوره جوایز اسکار دوشنبه هشتم اسفند به وقت ایران (۲۶ فوریه ۲۰۱۲) در کداک تیه‌تر لس‌آنجلس برگزار و اسامی نامزدهای اسکار چهارم بهمن (۲۴ ژانویه) اعلام خواهد شد.
 

Share