Share

سفارت آمریکا در ترکیه اعلام کرده است که صدور ویزای مسافرتی در سفارت آمریکا و کنسولگری‌های این کشور برای اتباع ترکیه را متوقف کرده است. تنش دیپلماتیک تازه بین واشنگتن و آنکارا در پی بازداشت یکی از کارمندان ترکیه‌تبار سفارت آمریکا در ترکیه رخ داده. سفیر آمریکا در ترکیه دولت اردوغان را به «انتقامجویی» متهم کرده است.

سفارتخانه آمریکا در آنکارا

سفارت آمریکا در ترکیه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده که برای کاهش کادر دیپلماتیک در این کشور و همچنین برای بازنگری در امنیت کارمندان سفارت و کنسولگری‌های آمریکا در ترکیه، صدور ویزای مسافرتی برای سفر به آمریکا را تا اطلاع ثانونی متوقف کرده است.

دو هفته پیش دادستانی ترکیه متین توپوز، کارمند ترکیه‌تبار کنسولگری آمریکا در استانبول را به اتهام جاسوسی بازداشت کرده بود. سفارت آمریکا از بازداشت توپوز عمیقاً اظهار نگرانی کرده و اتهامات او را بی‌پایه و اساس خوانده بود.

وزارت خارجه ترکیه هم با صدور بیانیه مشابهی اعلام کرده که در پاسخ به این اقدام آمریکا تا اطلاع ثانوی از صدور ویزای مسافرتی برای شهروندان آمریکایی خودداری می‌کند.

جمعه گذشته جان باس، سفیر آمریکا در ترکیه در جمع خبرنگاران در آنکارا گفته بود به جای یک محاکمه عادلانه، متین توپوز قربانی یک کارزار رسانه‌ای شده است. او گفته بود از این موضوع نگران است و دولت اردوغان را به «انتقامجویی» متهم کرده بود.

بعد از کودتای نافرجام ترکیه، از سال گذشته تاکنون تحرک دیپلمات‌های آمریکایی در ترکیه محدود شده است. ۲۸ سپتامبر سال جاری وزارت خارجه آمریکا به شهروندان آمریکایی نسبت به سفر به ترکیه هشدار داده بود.

وزارت خارجه آمریکا در آن زمان اعلام کرده بود که چند شهروند آمریکایی به اتهام همدستی با کودتاگران بازداشت شده‌اند و مقامات قضایی ترکیه به کارمندان سفارت آمریکا اجازه نداده‌اند به ملاقات بازداشت‌شدگان بروند.

در اعلامیه وزارت خارجه آمریکا آمده بود با وجود آنکه ترکیه عضو ناتو و یکی از شریکان آمریکاست، اما به تازگی شعارهای ضد آمریکایی در این کشور رواج پیدا کرده و این احتمال وجود دارد که گردشگران آمریکایی که به ترکیه سفر می‌کنند در معرض آدم‌ربایی یا حتی قتل قرار بگیرند.

ترکیه تاکنون بارها از ایالات متحده آمریکا خواسته فتح‌الله گولن را به اتهام سازماندهی کودتا به ترکیه استرداد کند. دولت آمریکا اما نپذیرفته است. متین توپوز، کارمندان کنسولگری آمریکا در استانبول هم علاوه بر جاسوسی، به همدستی و ارتباط مخفیانه با فتح‌الله گولن متهم شده است.

با ارسال سلاح توسط وزارت دفاع آمریکا برای یگان‌های مدافع خلق کرد در جنگ رقه، تنش‌های دیپلماتیک بین آنکارا و واشنگتن عمیق‌تر شد. همکاری ترکیه با روسیه و ایران در بحران سوریه نیز به نگرانی‌های ناتو دامن زده است.

بیشتر بخوانید:

ییلدریم: ناتو از همکاری ترکیه با ایران و روسیه نگران نباشد

Share