Share

سفیر پیشین آمریکا در عراق می‌گوید قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس برای سازماندهی عملیات نظامی بسیجیان عراقی موسوم به حشد شعبی به عراق سفر کرده است. یک مقام بلندپایه کردستان عراق می‌گوید نشانه‌هایی وجود دارد که حشد شعبی تحرکات مشکوکی از شهر حویجه در استان موصل آغاز کرده. دولت مرکزی بغداد اما خبر آغاز عملیات نظامی حشد شعبی برای تصرف کرکوک را تکذیب کرده و گفته است که پیشمرگه‌های کرد جاده اربیل به موصل را بسته‌اند.

بسیجیان عراقی بعد از تصرف هویجه (عکس: شبکه‌های اجتماعی)

هوشیار زباری یکی از اعضای بلندپایه حزب دمکرات کردستان عراق در گفت‌وگو با تلویزیون روداو گفته است:

«احساس خطر می‌کنیم. تحرکات نامتعارفی مشاهده می‌شود. اما رهبری اقلیم کردستان به این نتیجه رسیده که طرحی برای حمله نظامی به اقلیم وجود ندارد. با این‌حال حشد شعبی، بعد از فتح حویجه به پیشمرگه‌های کرد نزدیک می‌شود.»

شورای امنیت اقلیم کردستان عراق غروب چهارشنبه ۱۱ اکتبر در توییتی اعلام کرده است که نشانه‌های خطرناکی مشاهده کرده مبنی بر اینکه پلیس عراق و حشد شعبی قصد دارند از شمال موصل و از جنوب و غرب کرکوک به این شهر حمله کنند.

نیروهای عراقی پنج‌شنبه ۵ اکتبر اعلام کردند که شهر حویجه در شمال عراق را تصرف کرده‌اند.

سعد حدیثی، سخنگوی دولت عبادی اما گفته است هدف از تحرکات نظامی حشد شعبی در اطراف کرکوک و موصل صرفاً مبارزه با بقایای داعش در این مناطق و جلوگیری از حمله مجدد آنان به حویجه است:

«منطقی نیست که نیروهای نظامی بعد از تصرف شهری به پادگان‌ها برگردند.»

حدیثی گفته است کرکوک بر اساس قانون اساسی عراق در اختیار دولت مرکزی این کشور است و دولت عراق هم می‌بایست امنیت جان و مال شهروندان کرکوک را تأمین کند.

پارلمان عراق در جلسه روز چهارشنبه ۵ مهر/ ۲۷ سپتامبر خود حیدر عبادی نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور را  ملزم کرده بود که دستور استقرار نیروهای امنیتی در مناطق مورد مناقشه از جمله در کرکوک را صادر کند،چاه‌های نفت کرکوک را در اختیار بگیرد و استاندار این شهر را برکنار کند.

مقامات امنیتی عراقی به خبرگزاری آلمان گفته‌اند پیشمرگه‌های کرد با خاکریزهایی تنها راه زمینی که اربیل را به موصل در منطقه الخازر از سمت شرق اربیل متصل می‌کرد، مسدود کرده‌اند. این نیروها همچنین مسیر ارتباطی دهوک را از سمت شمالی استان نینوا بسته‌اند.

این خبر را اما رسانه‌های اقلیم کردستان تأیید نکرده‌اند.

زلمی خلیل‌زاد، سفیر پیشین آمریکا در عراق در پیامی توئیتری خبر داده که قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس برای سازماندهی عملیات نظامی حشد شعبی در کرکوک به عراق سفر کرده است. سفیر آمریکا در عراق در سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ از دولت آمریکا خواسته است مانع از حمله حشد شعبی به کرکوک شود.

دخالت آمریکا در این بحران اما مستلزم میانجیگری ایران است. رئیس جمهور آمریکا تا پایان هفته جاری استراتژی تازه آمریکا در قبال ایران به عنوان «یک بازیگر بد» در منطقه را اعلام می‌کند.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در سخنانی که در جلسه غیر علنی مجلس شورای اسلامی در روز چهارشنبه ۱۹ مهر ایراد کرد در پاسخ به پرسش رسول خضری، نماینده سردشت گفته است که ایران به طور مستقل در بحران اقلیم کردستان ورود نمی‌کند، بلکه سیاست‌هایش را با دولت عراق و ترکیه هماهنگ خواهد کرد. هفته گذشته در طی رزمایش مشترک ارتش ایران با حشد شعبی، تانک‌های ایرانی در مناطق مرزی قصرشیرین تا مرز پرویزخان، مرز باشماق در مریوان و مرز تمرچین در پیرانشهر مستقر شدند.

بیشتر بخوانید:

اقلیم کردستان: عملیات بزرگی برای تصرف کرکوک در راه است

Share