Share

خبرگزاری «رویترز» روز ۱۲ اکتبر به نقل از کاخ سفید اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، نظرش را در مورد برجام ظهر جمعه ۱۳ اکتبر اعلام خواهد کرد.

کاخ سفید اعلام کرده که ترامپ ساعت ۱۲:۴۵ ظهر به وقت واشنگتن دی.سی استراتژی‌اش را در برابر قرارداد هسته‌ای با ایران به صورت عمومی اعلام خواهد کرد.

در روز جمعه ۱۳ اکتبر قرار است که ریاست جمهوری آمریکا به کنگره اعلام کند که آیا ایران به قرارداد هسته‌ای سال ۲۰۱۵ پایبند بوده یا نه.

بنا به گفت‌وگو‌های رسانه «واشنگتن پست» با مقامات آمریکایی، ترامپ قرار است بگوید که ایران به «روح» برجام وفادار نبوده است؛ اگرچه ممکن است دونالد ترامپ نظرش را تا لحظه اعلام تغییر دهد.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین قرار است استراتژی بلندمدت خود را برای خروج از قرارداد برجام ارائه کند، برنامه‌ای که شامل نقش عمده کنگره آمریکا در تغییر یا بهبود قرارداد برجام به واسطه مکمل‌هایی خواهد بود که ترامپ مایل است به این قرارداد اضافه شوند.

اگر ظهر ۱۳ اکتبر دونالد ترامپ پایبندی ایران به برجام را تایید نکند، کنگره ۶۰ روز فرصت خواهد داشت تا در مورد برجام تصمیم بگیرد – از جمله اینکه تحریم‌های هسته‌ای لغوشده به موجب برجام را بازگرداند.

اما موضوع بازگرداندن تحریم‌ها پیچیده شده است و کابینه‌ ترامپ در جلسات متعدد که با کنگره در ۱۲ روز گذشته داشتند از کنگره خواسته‌اند که تحریم‌ها را باز نگردانند. رایزنی کابینه ترامپ با کنگره برای بازنگرداندن تحریم‌ها در جلسات رکس تیلرسون، وزیر خارجه، جیمز متیس، وزیر دفاع و هربرت مک مستر، مشاور امنیتی ملی آمریکا با نمایندگان کنگره، مطرح شده است.

اما یک پیچیدگی جدید هم به ماجرا اضافه شده: باب کورکر، سناتور جمهوری‌خواه و رئیس کمیته روابط خارجی سنا پیشنهاد داده که قانون تغییر کند و تداوم برجام نیازمند تایید به پایبندی ایران از سوی ریاست جمهوری آمریکا نباشد.

باب کورکر که از سناتورهای کلیدی در بحث‌های مربوط به سیاست آمریکا مقابل ایران است، در هفته اخیر با ترامپ بر سر مسائل داخلی و انتخاباتی درگیر شده و مشاجره‌های توئیتری کرده است.

اکنون این سناتور پیشنهاد داده که قانون Iran Nuclear Agreement Review Act یا «قانون بازنگری توافق هسته‌ای با ایران» که در ماه مه ۲۰۱۵ در کنگره با توافق با دولت اوباما تصویب شد به نحوی تغییر کند که پیش‌نیاز تایید پایبندی ایران از سوی ریاست جمهوری آمریکا حذف شود.

به عبارتی کورکر مایل است، نقش بازدارنده ترامپ در معادله بازنگری برجام را حذف کند و قدرت بازنگری را به کنگره بازگرداند.

بنا به «قانون بازنگری توافق هسته‌ای با ایران» مصوب ماه مه ۲۰۱۵، کنگره باید با کمک رئیس‌جمهوری، پایبندی ایران به مفاد توافق هسته‌ای را در بازه‌های زمانی ۹۰روزه بسنجند. طبق این قانون اگر چنانچه ایران به هر شکلی به قرارداد پایبند نباشد، تعهد آمریکا مورد بازنگری قرار می‌گیرد.

باب کورکر و دیگر رهبران جمهوری‌خواه کنگره آمریکا اگر چنانچه بخواهند قدرت ترامپ در تغییر قرارداد برجام را به چالش بکشند و برجام را هم از بین نبرند، نیازمند همراهی جمهوری‌خواهان محافظه‌کارتر هستند.

«رویترز» نوشته است که گزینه پیشنهاد تحریم‌های بیشتر در رابطه با فعالیت‌های غیر هسته‌ای ایران مانند برنامه موشک‌های بالستیک و بازرسی‌های گسترده‌تر، به ویژه از پایگاه‌های نظامی ایران می‌تواند محافظه‌کاران کنگره را با باب کورکر همراه کند.

در همین زمینه:

ترامپ و برجام: همه آنچه که باید بدانید

Share