Share

یک روز قبل از سخنرانی ترامپ درباره برجام و اعلام استراتژی تازه آمریکا در قبال ایران به عنوان یک «بازیگر بد»، دولت ترامپ برای افشای اطلاعات محرمانه معامله شرکت بوئینگ با شرکت آسمان از دادگاه فدرال شیکاگو دو ماه فرصت خواسته است. مقامات وزارت دادگستری آمریکا می‌گویند برای بررسی این موضوع که آیا افشای این اطلاعات، در تقابل با سیاست خارجی آمریکا قرار ندارد و امنیت ملی آمریکا را به خطر نمی‌اندازد به فرصت بیشتری نیاز دارند.

دولت ترامپ افشای اطلاعات محرمانه معامله ایران با بوئینگ را به تعویق انداخت

شرکت هواپیمایی آسمان و بوئینگ، بعد از توافق هسته‌ای و پس از یک سال مذاکره پشت درهای بسته برای تحویل ۶۰ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس به توافق رسیدند. تحویل این هواپیماها از سال ۲۰۱۹ میلادی آغاز می‌شود. در سال اول ۵ تا ۱۰ فروند تحویل شرکت هواپیمایی آسمان خواهد شد و تحویل همه ۶۰ فروند هواپیما تا سال ۲۰۲۷ میلادی ادامه خواهد داشت.

غرامت‌خواهی از ایران

خانواده قربانیان چند عملیات بمب‌گذاری، خواهان توقیف و مصادره اموال ایران در آمریکا برای پرداخت غرامت شده بودند. آن‌ها ایران را متهم کرده بودند که در انفجار مرکز تفنگداران آمریکایی در بیروت در سال ۱۹۸۳ که منجر به کشته شدن ۲۴۱ نفر شد و همچنین انفجارهایی انتحاری توسط حماس در فروشگاهی در اورشلیم در سال ۱۹۹۷ که طی آن پنج شهروند یهودی جان خود را از دست دادند، دست داشته است. ایران همواره این اتهامات را رد کرده است.

خانواده لایبوویچ، یکی از قربانیان این حوادث تروریستی است. آن‌ها که می‌بایست به حکم دادگاهی در آمریکا ۶۷ میلیون دلار بابت غرامت از ایران دریافت کنند، اما تاکنون پولی دستشان را نگرفته است، از دادگاه شیکاگو درخواست کرده‌اند اطلاعات محرمانه معامله بوئینگ با شرکت آسمان را افشا کند با این امید که به بخشی از دارایی ایران در معامله با بوئینگ در بانک‌های آمریکا دسترسی پیدا کنند.

بوئینگ در دادگاه فدرال شیکاگو استدلال آورده است که افشای اطلاعات محرمانه معامله با ایران موقعیت این شرکت در بازار را تضعیف می‌کند و علاوه بر این، این احتمال هم وجود دارد که افشای اطلاعات چنین معامله‌‌ای ناقض توافق هسته‌ای باشد و امنیت ملی آمریکا را به خطر بیندازد.

در انتظار نظر دولت

دولت ترامپ می‌بایست نظرش را درباره این موضوع به دادگاه اعلام کند. اینکه تا چه حد افشای اطلاعات معامله بین دو شرکت تجاری ناقض امنیت ملی آمریکاست، به استراتژی تازه آمریکا در قبال ایران مربوط است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، نظرش در مورد برجام را جمعه ۱۳ اکتبر اعلام می‌کند.

تابستان گذشته دادگاه استیناف حوزه هفتم ایالات متحده آمریکا رأی نهایی‌اش را درباره الواح هخامنشی صادر کرد: این آثار تاریخی را نمی‌توان فروخت و از محل درآمد آن غرامت قربانیان حوادث تروریستی را پرداخت.

بیشتر بخوانید:

اعلام نظر ترامپ در مورد برجام: ظهر جمعه، ۱۳ اکتبر

Share