Share

منابع نظامی و شاهدان عینی از ورود کاروان نظامی ارتش ترکیه به استان ادلب در شمال غربی سوریه خبر دادند.

کاروان نظامی ترکیه به سوی ادلب حرکت کرد.

کاروان نظامی ترکیه به سوی ادلب حرکت کرد.

به‌گزارش رویترز، کاروان نظامی ترکیه شامگاه پنج‌شنبه ۱۲ اکتبر / ۲۰ مهر به سوی ادلب حرکت کرد.

استان ادلب از طرف ترکیه، روسیه و ایران به‌عنوان یکی از مناطق «کاهش تنش» در سوریه تعیین شده و باید در آن‌جا آتش‌بس برقرار باشد.

نخستین کاروان نظامی این عملیات شامل حدود ۳۰ خودرو نظامی است که به نزدیکی پست مرزی باب الهوی در سوریه شده است.

این کاروان سپس مسیر شیخ برکت، تپه مشرف به منطقه‌ای در دست شورشیان که با دمشق می‌جنگند، و همچنین عفرین، منطقه تحت کنترل یگان‌های مدافع خلق کرد (YPG) برگزید.

وسایل نقلیه نظامی ترکیه توسط جنگجویان ائتلاف اسلامی تحریرالشام که بخش بزرگی از منطقه را در اختیار خود دارد، همراهی می‌شد.

خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز گفته است که افزون بر این، یک وسیله نقلیه برای مقابله با خطرات هسته‌ای، رادیولوژیکی، باکتریولوژیکی و شیمیایی از سوی اداره بلایای طبیعی و امور اضطراری ترکیه به پست مرزی جیلوه‌گُزو واقع در شهر مرزی ریحانلی در جنوب غربی ترکیه رسیده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در ماه سپتامبر توافق‌نامه ایجاد مناطق «کاهش تنش» را که در آستانه (قزاقستان) آنکارا، مسکو و تهران آن را به تصویب رسانده بودند، با ضرورت تضمین امنیت در مرزهای ترکیه، پذیرفت.

اردوغان نزدیک به یک هفته پیش اعلام کرد که ترکیه یک کاروان نظامی را برای حمایت از ارتش آزاد سوریه به استان ادلب این کشور اعزام خواهد کرد.

به‌گفته اردوغان این اقدام به‌منظور جلوگیری از ایجاد هرگونه «پناهگاه تروریستی» در امتداد مرز ترکیه و سوریه صورت می‌گیرد.

از نظر دولت ترکیه هم نیروهای گروه «دولت اسلامی» (داعش) و هم شبه‌نظامیان کرد که در شمال سوریه با این گروه می‌جنگند از جمله گروه‌های تروریستی محسوب می‌شوند.

رئیس جمهوری ترکیه معتقد است که تقویت گروه‌های مسلح کرد در مرزهای این کشور احساسات جدایی‌طلبانه در بخش کردنشین ترکیه را بیشتر خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

اردوغان: کردها را راحت نمی‌گذاریم

Share