Share

اردوغان گفته است برای ترکیه، کشور عضو ناتو، هیچ مسئله‌ای نیست که سامانه دفاع موشکی «اس‌ ـ ۴۰۰» از روسیه بخرد و یا با مسکو درباره خرید سامانه موشکی «اس ـ ۵۰۰» مذاکره کند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه می‌گوید برای این کشور هیچ مسئله‌ای نیست که سامانه دفاع موشکی از روسیه بخرد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه می‌گوید برای این کشور هیچ مسئله‌ای نیست که سامانه دفاع موشکی از روسیه بخرد

رویترز به‌نقل از رسانه‌های داخلی ترکیه نوشته است که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در هواپیمایی که او را برای دیداری به اوکراین و صربستان می‌برد این سخنان را بیان کرد و افزود در مرحله نخست تولید مشترک با روسیه مدنظر نبوده اما این چشم‌انداز در مرحله دوم امکان‌پذیر است.

اردوغان افزود: «در مذاکرات ما با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، قصد نداشتیم که بر روی سامانه دفاع موشکی “اس – ۴۰۰” توقف کنیم. ما درباره سامانه “اس ـ ۵۰۰” هم صحبت کردیم.» اشاره اردوغان به سامانه دفاع موشکی جدیدی است که در حال توسعه است.

اردوغان در تاریخ ۱۲ سپتامبر / ۲۱ شهریور سال جاری از امضای توافق‌نامه خرید سامانه دفاع موشکی «اس‌ ـ ۴۰۰» بین ترکیه و روسیه خبر داد.

تصمیم آنکارا برای خرید سامانه موشکی «اس‌ ـ ۴۰۰» از روسیه با واکنش منفی کشورهای غربی عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، پیمانی که ترکیه نیز عضو آن است، روبه‌رو شد.

امضای این توافق‌نامه بین ترکیه و روسیه در زمانی صورت می‌گیرد که بین غرب و روسیه، به‌ویژه در مورد مسائل اوکراین و سوریه تنش وجود دارد. افزون بر این موشک‌های ساخت روسیه نمی‌توانند وارد سامانه دفاعی اعضای ناتو شوند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفته که ترکیه با فرانسه و ایتالیا نیز برای خرید سلاح‌های مشابه گفت‌وگو کرده است.

بیشتر بخوانید:

ترکیه از روسیه سامانه دفاع موشکی می‌خرد

Share