Share

تقریبا بلافاصله از سخنرانی راهبرد دونالد ترامپ، درباره سیاست دولت آمریکا در مورد برجام، حکومت ایران و سپاه پاسداران، رئیس جمهوری اسلامی ایران در باره آن واکنش نشان داد. به نظر می‌رسد که این کار طبق برنامه حساب شده او باشد. روحانی هم می‌خواهد مدافع برجام باشد، هم با لحن مطلوب خامنه‌ای و جناح تندرو به آمریکا بتازد.

حسن روحانی ترامپ را به بی‌ادبی و ناآگاهی متهم کرد

به گزارش خبرگزاری ایلنا، او درآغاز سخنانی که ازتلویزیون دولتی ایران منتشر شد و فورا در همه رسانه‌های داخل بازتاب یافت گفت که «لازم ‌دانستیم بعد از صحبت‌هایی که شنیده شد از رییس‌جمهور فعلی آمریکا نکاتی را به عرض ملت ایران برسانم.»

روحانی در ابتدا سخنان ترامپ را فحاشی خواند. او پس از یک بخش خطابی نسبتا طولانی درباره آن گفت:

«سخنان امشب نشان داد برجام مستحکم تر از چیزی است که ترامپ در دوره رقابت انتخاباتی فکر می کرد.»

و سپس افزود:

«آمریکا امروز تنهاتر از همیشه در برابر برجام و توطئه‌هایش علیه ملت ایران است. ما با صراحت می‌گوییم در برابر تروریسم در منطقه ایستاده‌ایم و خواهیم ایستاد. همان تروریست‌هایی که خود این آقا گفت. به وجود آورنده داعش خود آمریکا بوده است. سپاه و ملت ایران و سوریه و یمن و مردم منطقه در برابر گروه ‌های تروریستی ساخته شده توسط آمریکا، ساکت نمی‌نشینند.»

حسن روحانی در ادامه به دفاع از سپاه پاسداران پرداخت و گفت:

«سپاه نیروی قدرتمندی است که مردم  ایران همیشه در کنار آن بودند و سپاه همیشه در کنار مردم بوده و از کشور در برابر گروه‌هایی خود شما علیه مردم تحریک کردید ایستادگی کرد، گفت: امروز هم سپاه به ندای مظلومیت مردم مظلوم منطقه پاسخ مثبت داده و خواهد داد. آیا سپاه فاسد است یا دولت و نیروهای مسلحی که همواره در این منطقه علیه استقلال ملت‌ها مداخله کردند؟»

بخشی از سخنان امروز دونالد ترامپ درباره برنامه نظامی دولت ایران برای تقویت نیروی موشکی خود بود. روحانی در واکنش به سخنان ترامپ در این باره که این برنامه تهدید صلح و ثبات منطق است، گفت:

« سلاح و موشک ما برای دفاع ماست. ما همیشه برای ساخت سلاح‌هایی که مورد نیاز ما بود تلاش می‌کردیم و از امروز تلاش مضاعف خواهیم کرد. سلاح ما برای دفاع است و ما به دفاع و تقویت دفاع خود ادامه می‌دهیم. ما نسبت به برجام به‌عنوان یک معاهده چندجانبه و به معنایی معاهده بین‌المللی، تا زمانی که منافع‌مان اقتضا کند، در چارچوب منافع و مصالحی ملی اهتمام می‌کنیم.»

دونالد ترامپ در سخنرانی ۱۳ اکتبر خود دولت ایران را به نقض تعهدات خود در چارچوب برجام متهم کرد. روحانی گفت که ایران در این زمینه با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری می‌کند. اما تهدیدکنان افزود:

«اگر روزی منافع ما تامین نشود و طرف‌های ما تعهدات‌شان را زیر پا بگذارند، بدانند ایران پاسخ خواهد داد.»


در همین زمینه

واکنش اروپا و استقبال اسرائیل و عربستان به سخنرانی ترامپ درباره برجام

ترامپ: حمله به حکومت ایران، به برجام، به سپاه پاسداران

وزارت خزانه‌داری آمریکا: تروریستی نخواندن سپاه پاسداران، اما تشدید فشار تحریمی بر آن

 

Share