Share

سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده درباره استراتژی این کشور علیه ایران با واکنش‌ گسترده‌ای روبرو شده‌است. در ایران سیاستمداران، نمایندگان مجلس، ورزشکاران و هنرمندان از طیف‌های سیاسی مختلف مواضعی مشابه علیه سخنان ترامپ اتخاذ کردند. محکوم‌کردن استفاده از ترکیب «خلیج عربی» به جای «خلیج فارس» محور این واکنش‌ها بود.

سرداران سپاه انتظار دارند و این توقع را ایجاد می‌کنند که حسن روحانی سخنان درشتی نثار ترامپ کند. شاید اگر روحانی سخنان مدونا را تکرار کند، آنان بسیار خشنود شوند.

حسن روحانی ترامپ را به بی‌ادبی و ناآگاهی متهم کرد

ترامپ جمعه ۱۳ اکتبر / ۲۰ مهر، در سخنانی تند اعلام کرد که تهران پس از توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی در ۲۰۱۵ از «رفتار بی‌ثبات‌کننده در منطقه خاورمیانه» دست برنداشته است.

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که پایبندی ایران به «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) را تأیید نمی‌کند. توافقی که به گفته او بدترین معاهده تاریخ آمریکا است و تنها به نفع ایران تمام شده است.

او از تحریم‌های شدیدتر علیه «تمام سپاه پاسداران» خبر داد. همزمان وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز در بیانیه‌ای تحریم سپاه را اجرایی کرد.

تقریباً بلافاصله پس از سخنرانی راهبرد دونالد ترامپ درباره سیاست دولت آمریکا در مورد برجام، حکومت ایران و سپاه پاسداران، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری درباره آن واکنش نشان داد و همتای آمریکایی‌اش را به بی‌ادبی و ناآگاهی متهم کرد. او با دفاع از برجام و سپاه پاسداران گفت که «برجام مستحکم‌تر از چیزی است که ترامپ در دوره رقابت انتخاباتی فکر می‎کرد.»

خشم از استفاده ترامپ از ترکیب «خلیج عربی»

در ایران، در کنار نارضایتی از بسیاری ابعاد استراتژی جدید آمریکا علیه این کشور، استفاده ترامپ از دو ترکیب خشم بسیاری را برانگیخته است: «ملت تروریست» و «خلیج عربی».

دونالد ترامپ تنها ساعاتی پیش از اعلام استراتژی علیه تهران، در یک گردهمایی محافظه‌کاران در واشنگتن، به مخاطبان خود خبر داد که بعدازظهر «درباره ایران، یک ملت تروریست شبیه چند نمونه معدود دیگر» سخنرانی می‌کند.

رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی جنجالی‌اش نیز هنگام اشاره به تحریکات دولت ایران در منطقه از خلیج فارس با عنوان «خلیج عربی» نام برد، درحالی‌که کاخ سفید پیش از سخنان او در بیانیه‌ای رسمی از ترکیب «خلیج فارس» استفاده کرده بود.

هنرمندان و ورزشکاران و مجری‌های تلویزیونی در ایران پس از سخنان ترامپ در شبکه‌های اجتماعی خود به اعتراض علیه این سخنان ترامپ دست زدند. از منیژه حکمت، کارگردان تا مهدی طارمی، بازیکن پرسپولیس همگی با هشتگ #خلیج_فارس به انتقاد از رئیس‌جمهوری آمریکا پرداختند.

سیاستمداران اصلاح‌طلب و محافظه‌کار نیز بر سر این موارد اختلاف نظر را کنار گذاشتند. محمد شریعتمداری، وزیر بازرگانی، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران، محمد کروبی، فرزند مهدی کروبی از سران محصور جنبش سبز، محمدباقر قالیباف، شهردار سابق تهران، محمدعلی ابطحی، سیاستمدار اصلاح‌طلب و عده‌ای دیگر در شبکه‌های اجتماعی یکصدا به سخنان رئیس‌جمهوری آمریکا و استفاده از «خلیج عربی» به جای «خلیج فارس» تاختند.

روزنامه اصلاح‌طلب «شرق» نیز در سرمقاله روز شنبه خود پس از انتقاد از رفتار واشنگتن، به احتمال مقاومت ایران و «جنگیدن با آمریکا تا سرحد مرگ» اشاره کرد و نوشت: «دولت و مردم ایران نشان داده‌اند به‌راحتی قابل‌پیش‌بینی نیستند. آنان در بسیاری از بن‌بست‌های تاریخی، با مذاکره و معامله از خطر جسته‌اند و در شرایطی که هیچ‌کس انتظار جانفشانی را از آنان نداشته، تا سرحد مرگ برای دفاع از کشورشان جنگیده‌اند.»

نیروهای مسلح ایران: ارتقاء توان دفاعی ادامه دارد

مسعود جزایری، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح در واکنش به سخنان ترامپ جمعه‌شب گفت که «از زبان نیروهای مسلح و آحاد مردم بصیر ایران اسلامی به دولت فاسد و شرور آمریکا می‌گوییم که ارتقاء توان دفاعی کشور برای مقابله با رژیم فاسد آمریکا مسیر توسعه بی وقفه خود را با انگیزه‌تر و مصمم‌تر از گذشته ادامه خواهد داد.»

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح ایران

جزایری بر ادامه حمایت تهران از به گفته او «مردم مظلوم منطقه غرب آسیا» تأکید کرد و هشدار داد که «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امروز عزیزتر و پرتوان‌تر از هر زمان دیگر رویاهای کثیف سردمداران آمریکا را یکی پس از دیگری آشفته می‌کند و در ادامه این راه حرف های ناگفته فراوانی هست که در وقت خود جلوه های بیرونی آن را دولت ترامپ مشاهده خواهد کرد.»

جزایری از سرداران سپاه پاسداران است. ترامپ سپاه را «گروه ترور رهبر ایران» و حامی تروریسم می‌داند و دستور تحریمش را داده است.

محسن رضایی، فرمانده سابق کل سپاه پاسداران نیز در توئیتر خود نوشت: «آقای ترامپ، شما غلط کردی که به جای خلیج فارس، خلیج عربی را به کار بردی.»

واکنش اعضای ارشد مجلس شورای اسلامی

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی پس از سخنان ترامپ در دیدار با رئیس مجلس قزاقستان گفت که «اگر جلوی تک‌روی‌های آمریکا گرفته نشود، مشکلات جدی فراهم می‌کند.»

لاریجانی که روز پیش از آن گفته بود مقام‌های ایران نگران موضع ترامپ درباره برجام نیستند، این‌بار رفتار دولت آمریکا را موجب «بهم‌ریختگی» دانست و گفت: «با این رویکردهای مقامات آمریکایی، توافق اقتصادی هم نمی‌توان داشت؛ اگر روی این مسئله پافشاری کنند، توافق از بین خواهد رفت و منطقه را پیچیده‌تر خواهد کرد.»

علاءالدین بروجردی، رئیس اصول‌گرای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران نیز در واکنش به ترامپ او را از «حداقل دانش سیاسی» بی‌بهره دانست و گفت که این آژانس انرژی اتمی است که باید پایبندی ایران به برجام را تایید کند نه ترامپ.

بروجردی هرگونه تحریم جدید علیه سپاه پاسداران را محکوم کرد.

از سوی دیگر، محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید در توئیتر خود با بیان مواضعی مشابه از «پاسخ هوشمندانه و در چارچوب منافع ملی دولت ایران» در برابر اقدام احتمالی آمریکا علیه برجام نوشت و استفاده از ترکیب خلیج عربی به جای خلیج فارس را «اوج حقارت» خواند.

احمد مازنی، نماینده مردم تهران نیز در این باره توئیت کرد: «آقای ترامپ با بکاربردن واژه خلیج عربی به‌جای خلیج فارس نشان دادکه پایتخت آمریکا، ریاض است نه واشنگتن.»


در همین زمینه

حسن روحانی: برجام مستحکم‌تر از چیزی است که ترامپ فکر می‌کند

ر

Share