Share

به دنبال صحبت‌های شب گذشته دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا درباره توافق هسته‌ای ایران و اعلام سیاست‌های جدید این کشور در مورد جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران، وکلای مدافع زندانیان آمریکایی در ایران، از تاثیر صحبت‌های او بر سرنوشت این زندانیان ابراز نگرانی کرده‌اند.

آنها گفته‌اند خطی مشی دولت ترامپ در مورد ایران می‌تواند فرصت‌ گفت و گوهای بیشتر و ایجاد شرایط آزادی اتباع آمریکایی زندانی در ایران را محدود کند.

سیامک و باقر نمازی، شهروندان ایرانی‌ـ‌آمریکایی به اتهام جاسوسی در زندان به سر می‌برند

روز جمعه ۱۳ اکتبر/۲۱ مهر، رییس جمهوری آمریکا اعلام کرد پایبندی ایران به توافق هسته‌ای این کشور با قدرت‌های جهانی در سال ۲۰۱۵ را تایید نمی‌کند و گفت که ممکن است به تعهد آمریکا به این توافق خاتمه دهد.

دونالد ترامپ همچنین از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حمایت این نهاد از گروه‌های تروریستی انتقاد کرد و به وزارت خزانه داری آمریکا دستور داد این نهاد را تحریم کند.

خبرگزاری رویترز نوشته است این اقدام رییس جمهوری آمریکا می‌تواند به معنای معرفی سپاه به عنوان یک گروه تروریستی باشد و در نتیجه آن، این نهاد نظامی تمایلی به ادامه مذاکرات بر سر آزادی زندانیان آمریکایی در ایران نخواهد داشت. 

مقامات کاخ سفید اما هنوز واکنشی به این موضوع نشان نداده‌اند.

ایران در سال‌های اخیر تعداد کم‌سابقه‌ای از افراد دو تابعیتی را بازداشت کرده است.

رویترز از قول جیسون رضاییان، خبرنگار ایرانی-آمریکایی روزنامه واشنگتن پست که ۱۸ ماه در ایران زندانی بود، استراتژی جدید ترامپ علیه ایران را به ضرر گروگان‌های آمریکایی در ایران دانسته است.

رضاییان با انتقاد از ترامپ گفته است: «دولت ترامپ آمریکایی‌هایی را که از سوی جمهوری اسلامی ایران به گروگان گرفته شده‌اند، به حال خود رها کرده است.»

وزارت امور خارجه ایالات متحده اما در این زمینه گفته است این کشور خواهان آزادی فوری آمریکایی‌های زندانی در ایران است.

همسر یکی از اتباع آمریکایی زندانی در ایران نیز گفته است اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران، او را نگران سرنوشت شوهرش کرده چون تحریم‌های جدید نشانه وخیم‌تر شدن اوضاع هستند.

به گفته‌ بستگان زندانیان آمریکایی در ایران و بر اساس گزارش‌های گروه‌های حقوق بشری، سپاه پاسداران مسئولیت بازداشت و بازجویی اتباع آمریکایی زندانی در ایران را بر عهده دارد.

در ماه ژوییه امسال، دونالد ترامپ هشدار داده بود که ایران در صورت ادامه بازداشت شهروندان آمریکایی با «عواقبی جدید و جدی» مواجه خواهد شد.

وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز همزمان به عمان، کشوری که عموما در این زمینه بین واشنگتن و تهران میانجیگری می‌کند، سفر کرده بود.


  • در همین زمینه

هشدار ترامپ به تهران: ادامه بازداشت آمریکایی‌ها «عواقب جدید و جدی» دارد

Share