Share

فرماندهان یگان‌های مدافع خلق (ی پ گ) شنبه ۱۴ اکتبر اعلام کردند گروه دولت اسلامی (داعش) در رقه در آستانه شکست کامل قرار دارد.

نیروهای شورای نظامی منبیج، بخشی از ق.س.د – عکس: AFP

رایان دیلون، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضدداعش به رهبری آمریکا در ایمیلی به رویترز گفته است که در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۱۰۰ تن از اعضای مسلح داعش تسلیم این گروه شده‌اند و به بیرون شهر انتقال یافته‌اند.

همزمان گروه «دیده‌بان حقوق بشر سوریه» و نیز فعالان کمپین «رقه در سکوت قتل عام می‌شود» گزارش دادند که چندین اتوبوس برای انتقال اعضای داعش وارد این شهر شده‌اند. به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه، انتقال اعضای داعش به خارج رقه بر اساس توافق صورت‌گرفته بین نیروهای دموکراتیک سوریه تحت حمایت آمریکا و داعش انجام می‌گیرد.

ائتلاف بین‌المللی ضدداعش به رهبری آمریکا و نیروهای دموکراتیک سوریه تا کنون درباره توافق احتمالی با داعش اظهارنظری نکرده‌اند.

نوری محمود، سخنگوی ی پ گ تلفنی به رویترز گفته است که «نبرد در رقه هنوز ادامه دارد. داعش در آستانه تمام‌شدن است. امروز با فردا شهر آزاد می‌شود.»

دیلون نیز تأکید کرده که «ما چشم‌انتظار نبردهای سختی در روزهای آینده هستیم و نمی‌توانیم زمان دقیقی برای آزادسازی کل شهر تعیین کنیم. اما تا جمعه، ۱۳ اکتبر، ۸۵ درصد شهر آزاد شده است.»

رقه پایتخت خودخوانده خلافت اسلامی داعش است. نیروهای دموکراتیک سوریه (قوات سوریا الدیمقراطیه یا ق.س.د) ائتلافی از نیروهای کرد و عرب به رهبری «یگان‌های مدافع خلق» (ی‌پ‌گ)، شاخه نظامی حزب چپ‌گرایان کرد با نام حزب اتحاد دموکراتیک است. ی‌پ‌گ کنترل بخش‌های عمدتاً کردنشین در شمال سوریه با نام «کنفدراسیون شمال سوریه» را در دست دارد.

ق.س.د از نوامبر سال گذشته کارزار خود را برای بازپس‌گیری رقه تحت پشتیبانی ایالات متحده آغاز کرد. عملیات آنها «خشم فرات» نام گرفت و مرحله نهایی آن برای حمله به خود شهر رقه اوایل ژوئن آغاز شد. این گروه هفته پیش از آغاز آخرین مرحله نبرد برای بیرون‌راندن داعش خبر داد.

گروه‌های حقوق بشری نسبت به تلفات نظامیان در رقه بارها هشدار داده‌اند. به گزارش روزنامه «گاردین»، غیرنظامیان گریخته از این شهر گفته‌اند که شمار قربانیان حملات هوایی ائتلاف به پایتخت خودخوانده داعش زیاد بوده است.


در همین زمینه

Share