Share

اتحادیه اروپا درباره وضعیت حقوق بشر در ایران و ادامه محکومیت و بازداشت فعالان حقوق بشر ابراز نگرانی کرده است.

 

کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای نسبت به محکومیت نسرین ستوده، وکیل زندانی در ایران و بازداست عبدالفتاح سلطانی از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر «ابراز نگرانی» کرد.
نسرین ستوده چند روز پیش از سوی شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر تهران به شش سال حبس تعزیری و ۱۰ سال محرومیت از حرفه وکالت محکوم شد.
ستوده پیشتر از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ۱۱ سال حبس، ۲۰ سال محرومیت از شغل وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود.

کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای نسبت به محکومیت نسرین ستوده، وکیل زندانی در ایران و بازداست عبدالفتاح سلطانی از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر «ابراز نگرانی» کرده است

عبدالفتاح سلطانی نیز ۱۹ شهریور ۱۳۹۰ بازداشت شد و هنوز از دلیل دستگیری این وکیل دادگستری و محل بازداشت وی خبری منتشر نشده است.
عبدالفتاح سلطانی یک بار نیز در ۲۷ خردادماه سال ۱۳۸۸ در جریان رویدادهای پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در دفتر کار خود بازداشت شد. وی سرانجام پس از مدت بیش از ۷۰ روز بازداشت که ۱۷ روز را آن را در زندان انفرادی به سر برد، با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.
مقامات قضایی وی را متهم به «تشکیک در انتخابات، تبلیغ علیه نظام و تشکیل گروه برای اقدام علیه امنیت ملی» کرده‌ بودند.
رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا از آزادی آرش علایی، پزشک متخصص ایدز که از سال ۲۰۰۸ در زندان بود، استقبال کرد اما افزود: «من نگران ۱۲۰۰ زندانی سیاسی دیگری هستم که همچنیان در ایران در بازداشت هستند.»

آرش علایی ، کارشناس بین‌المللی شناخته‌شده در پیشگیری و درمان اچ‌آی‌وی و ایدز بود که چهار سال را در زندان به سر برد. وی به «همکاری با دولت متخاصم» متهم شده بود.
اشتون ادامه بازداشت‌ها و محکومیت‌ها را نشانگر «کاهش آزادی‌های مدنی و سیاسی» و «شرایط دشوار فعالان حقوق بشر» در ایران دانسته است.
هفته گذشته نیز شیرین عبادی، رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در ایران در نامه‌ای خطاب به احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در ایران گفته مدافعان حقوق بشر در این کشور «امنیت جانی و شغلی» ندارند.
عبادی از احمد شهید خواسته تا به «نقض حقوق بشر» در ایران اعتراض کند و دولت ایران را به رعایت و تضمین حقوق بشر فرا بخواند و برای اصلاح وضع موجود در این کشور از «کلیه امکانات بین‌المللی» استفاده کند.
ایران از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل و انجمن‌های غیردولتی مدافع حقوق بشر به «نقض مستمر حقوق بشر» متهم می‌شود اما مقامات جمهوری اسلامی این اظهارنظرها را «دخالت در امور داخلی» خود توصیف می‌کنند.
مقامات ارشد ایران همچنین اعلام کرده‌اند اجازه نخواهند داد احمد شهید برای بررسی وضع حقوق بشر به این کشور سفر کند.

 

Share